Yedi Güzel Adam kimdir?

Yedi Güzel Adam kimdir?

Yedi Güzel Adam ifadesi, Cahit Zarifoğlu’nun “Yedi Güzel Adam” adlı şiirine konu olan, 1950’li yıllarda Kahramanmaraş Lise’sinde hayatları kesişen ve sonrasında birbirlerinden ayrılmayan yürekli şairlere verilen isimdir.

TRT tarafından dizisi çekilen 7 Güzel Adam öyküsü’ne konu olan yazarlar ise, Türk edebiyatına damga vuran Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Ali Kutlay‘dır.

Türkiye’nin siyasi olarak kriz yaşadığı yıllarda lise talebesi olan bu yedi genç, hayata karşı bir duruşları olmasını ister. Edebiyata meraklı 7 Güzel Adam yazdıkları şiir ve hikayelerle bir duruş sergiler. Bir süre sonra aralarında edebiyatla kurulan özel bir dostluk gelişir. Dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’in siyasi bir komplo ile idama götürülmesi üzerine, yaşananlar karşısında kalemleri ile konuşmaya karar verirler. Yedi Güzel Adam lise sıralarında Hamle Dergisi’ni çıkarmaya başlar. Üniversitede farklı şehir ve okullarda eğitim alan 7 Güzel Adam şiirlerle kurdukları bağı hiçbir zaman koparmaz.

PTT Sınavında bu bilgi şu şekilde soru olarak gelmişti: Aşağıdakilerden hangisi yedi güzel adam arasından yer almaz?

Cevap olarak Necip Fazıl Kısakürek verilmişti.

KPSS Güncel Bilgiler ve tüm kurum sınavlarına yönelik güncel bilgilere sitemizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 7 Average: 5]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.