TÜRKSOY, 2015 yılını ne yılı ilan etti?

TÜRKSOY, 2015 yılını ne yılı ilan etti?


TÜRKSOY tarafından 2015 yılı Haldun Taner Yılı ve Semen Kadışev Yılı olarak ilan edildi.

Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilen 32. Dönem Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi Toplantısında alınan karar kapsamında 2015 Yılı, doğumunun 100. yılında Türk tiyatro yazarı Haldun Taner, doğumunun 130. Yılında ise ünlü Hakas destancısı Semen KADIŞEV yılı olarak ilan edilmiştir.

Peki nedir bu TÜRKSOY?

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve ülkemiz Kültür Bakanları tarafından 12.7.1993’de Almatı’da imzalanan Anlaşma ile kurulmuştur. TÜRKSOY’un amacı Türk kökenli ve Türk Dili konuşan Türk devletleri ve halklarının birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve Türk Dili konuşan devlet ve halklarının kültür ve sanatının korunması, yeniden canlandırılması ve gelişmesi yönünde faaliyette bulunmaktadır.

TÜRKSOY’a asil üye ülkelerin dışında, Rusya Federasyonu içerisinde yer alan altı özerk cumhuriyet (Tataristan, Başkortostan, Altay, Saha (Yakut), Tıva ve Hakasya), Gagavuz Yeri (Moldova) ve KKTC gözlemci ülke olarak TÜRKSOY’un faaliyetlerine katılmaktadırlar.

 

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
  1. Murat SOLMAZ dedi ki:

    Bu sorunun önümüzdeki sınavlarda öncelikle de KPSS’de çıkma ihtimali yüksek bir soru olduğunu düşünüyorum.