Türkiye Uzay Ajansı’nın Başkanı belli oldu

Türkiye Uzay Ajansı’nın Başkanı belli oldu

2020 KPSS Güncel Bilgiler – Ağustos 2019’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı başkanı belli oldu.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Kim?

Ağustos 2019’da yayımlanan kararname sonrası Türkiye Uzay Ajansı başkanlığı görevine Serdar Hüseyin Yıldırım atandı. Aynı kararnamede uzay ajansında görev alacak yönetim kurulu da belli oldu.

Yönetim kurulunda, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Mühendisliği Bölümünün kurucularından Prof. Dr. Yurdanur Tulunay, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, NASA’nın Mars projesinde görev alan Dr. Ahmed Akgiray, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A. Ş. Genel Müdürü Murat İkinci ile TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen yer aldı.

Bu Soruya Dikkat! Türkiye Uzay Ajansı yönetim kurulu üyelerinin görev süresi kaç yıldır?

a) 1   b) 2   c) 3   d) 4   e) 5

Cevap: Türkiye Uzay Ajansı yönetim kurulu üyelerinin görev süresi 3 yıldır.

Hatırlayalım: Türkiye Uzay Ajansı Aralık 2018’de yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulmuştu. Türkiye Uzay Ajansı, Türkiye Cumhuriyetinin ulusal Uzay Ajansıdır. Türkiye’nin uzay bilimleri programı ile genel havacılık ve uzay araştırmalarından sorumlu devlet kurumudur.

» Önerilen: Ülkemizde askerlik süresi kaç ay?

» Önerilen: 2020 Olimpiyat Oyunları nerede düzenlenecek?

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 42 Average: 4.9]


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.