TBMM Başkanı Seçimi nasıl yapılır?

TBMM Başkanı Seçimi nasıl yapılır?
A+
A-

TBMM Başkanı seçiminin nasıl yapılacağı 1982 Anayasası’nda belirtilmiştir.

TBMM Başkanı meclis içinden, meclis üyeleri (milletvekilleri) tarafından seçilir. (Yorum: ÖSYM bu maddeyi KPSS’de bize sorar ve bu durum meclisin hangi özelliğini gösteriyor derse, cevabımız bu durum meclisin özerk olduğunun bir göstergesidir demeliyiz.)

Önemli Not: Siyasi parti grupları meclis başkanlığı için aday gösteremezler.

TBMM Başkanı Seçimi nasıl yapılır?

Meclis Başkanlığı seçimi en fazla 4 turda yapılır.

  1. Tur: TBMM üye tam sayısının 2/3’ünün (400 milletvekili) oyunu alan aday meclis başkanı seçilir, yoksa ikinci tura geçilir.
  2. Tur: TBMM üye tam sayısının 2/3’ünün (400 milletvekili) oyunu alan aday meclis başkanı seçilir, yoksa üçüncü tura geçilir.
  3. Tur: TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun (301 milletvekili) oyunu alan aday meclis başkanı seçilir, yoksa en yüksek oyu alan iki aday dördüncü tura katılır.
  4. Tur: En çok oy alan iki adayın katılımıyla dördüncü ve son tur yapılır. Bu iki aday arasından en çok oyu alan aday TBMM Başkanı seçilir.

TBMM Başkanı seçimleri gizli oylama ile yapılır.

TBMM Başkanlığı için meclisin toplandığı günden itibaren 5 gün içinde adaylar açıklanır. Adaylar açıklandıktan sonraki 5 gün içinde de seçim tamamlanır.

TBMM meclis başkanını seçme kararı bir parlamento kararı niteliğindedir.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 38 Average: 4.9]


YORUMLAR
  1. Deniz berk dedi ki:

    Meclis seçimler dahil bütün işlerde Meclis en az 1/3 ile toplanır diyor yani 200 milletvekili de katılmış olabilir yukarıda 400 , 400 şeklinde 600 milletvekili katıldığı düşünülmüş genel bir yargı olmuş dikkatinize

  2. Gshsh dedi ki:

    Çıktı valla helal