Şubat 2017’de Öğretmen Ataması Yapılacak mı?

Şubat 2017’de öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağıyla ilgili hemen hemen her gün sizlerden mesaj gelmektedir. 2017 Şubat öğretmen ataması ile ilgili siyasiler ve stk’lar tarafından yapılan açıklamaları bir araya getirdik ancak yapılan açıklamalar insanların kafalarını karıştırmaktan öteye gitmiyor gibi. İşte 2017 Şubat öğretmen atamasına yönelik şimdiye kadar yapılan açıklamalar:

Şubat 2017’de Öğretmen Ataması Yapılacak mı?
A+
A-

Şubat 2017’de öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağıyla ilgili hemen hemen her gün sizlerden mesaj gelmektedir. 2017 Şubat öğretmen ataması ile ilgili siyasiler ve stk’lar tarafından yapılan açıklamaları bir araya getirdik ancak yapılan açıklamalar insanların kafalarını karıştırmaktan öteye gitmiyor gibi. İşte 2017 Şubat öğretmen atamasına yönelik şimdiye kadar yapılan açıklamalar:

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven twitter hesabından paylaştığı iletide Şubat’ta 30 bin atama olacağını duyurmuştu. Bu tweet atama bekleyen binlerce kişiye ulaştı. Cansel Güven Şubat ataması yapılacak ve 2017 Şubat atama döneminde 30 bin öğretmen atanacak demişti. Şubat ayında atanacak öğretmenler arasından belirli bir kontenjan da engelli öğretmen ataması için ayrılacağını ifade etmişti. Cansel Güven’in 2017 Şubat atamasına yönelik yapmış olduğu bu açıklamalar ise binlerce atama bekleyen öğretmenimizi sevindirmişti.

Milletvekili Ceyhun İrgil ise hükümetin önümüzdeki dönemlerde öğretmen ataması üzerine bir planının olmadığını belirtmiş, öğretmen ataması için maliyeden kaynaklı bir engel olduğunu vurgulamıştı. Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ayları dahil herhangi bir öğretmen atamasının yapılmayacağı kanaatine vardığını belirten İrgil bu konuda öğretmen adaylarını bilgilendirmişti. Ceyhun İrgil twitter hesabından yaptığı açıklamada öğretmen ataması konusuna değindi. Açıklamada 2017 yılında kamuya 60 bin personel alınacağını belirten İrgil bu 60 bin kişi içerisinde 30 bin kişinin asker ve polis alımına ayrıldığını, 15 bin personelin Adalet Bakanlığı’na ayrıldığını belirtirken geriye 15 bin kontenjan kaldığını açıkladı. İrgil açıklamasında geriye kalan 15 bin kontenjanın tüm kamu kurumlarının alımı için ayrılacağının altını çizerken 15 bin kontenjanın hepsinin MEB’e ayrılmasının da söz konusu olamayacağını ifade etmişti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise şubat ayında öğretmen ataması olacak demem doğru değil dedi ve 2017 şubat öğretmen atamasının olup olmayacağı konusunda net konuşmaktan kaçındı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2017 yılı için 60 bin kamu personeli alınacağını belirtti. Bu alımlar içerisinde öğretmen, asker, polis, memur, hakim de olacağının vurgusunu yaptı. 2017 yılı içerisinde açıktan atama için ayrılan kontenjanın 60 bin olacağının vurgusunu yapan Yılmaz bu dağılımın Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Çalışma Bakanlığı, ilgili bakanlıkların kararıyla yapılacağını belirtti. 2017 yılı açıktan atama kontenjanları ve alım yapılacak kurumlar hakkında açıklama yapan Bakan Yılmaz, bu çerçevede şubat ayında öğretmen ataması olacak ya da öğretmen ataması olmayacak demesinin yanlış olacağını belirtti. İlgili bakanlıklarla toplantılar yapıldıktan sonra MEB’e öğretmen kontenjanının ayrılıp ayrılmayacağının kesinleşeceğini belirten İsmet Yılmaz 2016 yılında 50 bin öğretmen atadıklarını, bazı yerlerde öğretmen fazlalığının olduğunu açıkladı.

Şimdi gelelim Şubat 2017’de öğretmen ataması yapılacak mı sorusuna. Yukarıdaki mesajları da incelediğimiz takdir de www.kpssguncelbilgi.com olarak 2017 Şubat ayında öğretmen ataması yapılacağını düşünüyoruz. Ancak öğretmen ataması için ne kadarlık kontenjan ayrılacağını tahmin edemiyoruz.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]


YORUMLAR
 1. EDEB..YA.! dedi ki:

  Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın.(sokrates) 1 (bir)kadrolu öğretmen maliyetine 3(üç) ücretli öğretmen çalıştırabiliyosunuz peki yitip giden geleceğimizin maliyeti ne kadar olacak hiç düşündünüz mü?Cahil insan kandırılmaya açık insandır.Atanamayan öğretmen problemi yıllık 160 bin öğretmen ataması yapılarak çözülebilir , bu oluşturulacak bütçenin kaynağını ise şöyledir: 160 bin öğretmenin atamasının maliyeti yıllık 6 milyar TL. Sadece sigaradan toplanan 1 yıllık vergi 22 milyar TL. Türkiye bilindiği gibi , OECD ülkeleri arasında en çok vergi alan ülkedir.

 2. NECİP FAZIL dedi ki:

  Madem edebiyat öğretmeni ihtiyacı yoktu; neden açık öğretimde edebiyat bölümü açılarak 17 bin olan mezun sayısının 46 bine çıkmasına sebep olundu. (En çok mezun 46 binle şuan edebiyatta) .Böylece edebiyat mezunun atanması Kaf dağının ardındaki elma oldu, ulaşabilene aşk olsun. Böylesine önemli bir bölümün eğitim ve atamasının hesap edilmemiş olması,Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının mağdur edilmesi büyük bir talihsizliktir.

 3. EDEBLİ HOCA dedi ki:

  450 bin Atama Bekleyen Öğretmen olması Rahmetli Erbakan’ın açıkladığı 7 Maddelik Haim Naum Doktrini’nin ilk 3 maddesini akla getiriyor:
  1 – Türkiye’de işsizliği arttıracaksınız
  2 – İnsanları aç bırakacaksınız
  3 – Borca esir edeceksiniz
  İnşAllah bu konuda Erbakan Hoca da biz de yanılıyoruzdur.