Şeyh Sait İsyanını bastırmak için çıkarılan kanun?

Şeyh Sait İsyanını bastırmak için çıkarılan kanun?
A+
A-

Şeyh Sait İsyanını bastırmak için TBMM tarafından aşağıdaki kanunlardan hangisi çıkarılmıştır?

a) Ağnam Vergisi
b) Takriri Sükun
c) Teşkilat-ı Esasiye
d) Firariler Hakkında
e) Hıyanet-i Vataniye

Soru kökünü incelediğimiz zaman sorumuz Şeyh Sait Ayaklanmasını bastırmak için TBMM tarafından çıkarılan kanun hangisidir şeklindedir.

Şeyh Sait İsyanı için TBMM tarafından Takriri Sükun Kanunu çıkarılmıştır. Bu sebeple sorumuzun doğru cevabı B seçeneğidir.

Sorumuzda yer alan diğer seçeneklerinde yer alan Ağnam Vergisi, TBMM’nin çıkardığı ilk kanundur.

Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ise 1921 yılında çıkarılmıştır ve yeni Türk Devletinin ilk anayasasıdır.

Asker kaçaklarını önlemek amacıyla Firariler Hakkında Kanun çıkarıldı.

Hıyanet-i Vataniye Kanunu ise 1920 yılında çıkarılmıştır. Bu kanun ile vatan hainlerine karşı nasıl davranılacağı belirtilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığının sitesinde ise Takrir-i Sükun Kanunu ve Şeyh Sait Ayaklanmasına yönelik şu şekilde bilgiye yer verilmiştir:

Şeyh Sait Ayaklanması, Ergani ilçesine bağlı Piran köyünde başladı (13 Şubat 1925). Kısa sürede etrafa yayıldı. Muş, Elazığ ve Diyarbakır yöresinde etkili olan ayaklanmanın bastırılması için hemen tedbirler alındı, önce sıkıyönetim ilân edilerek olaylar yatıştırılmaya çalışıldı. Bu yeterli olmayınca Başbakan Fethi Bey istifa etti.

3 Mart 1925’te başbakan olan İsmet İnönü, ayaklanmanın bastırılması için hükümete geniş yetkiler veren Takrir-i Sükûn Kanunu’nu TBMM’den çıkardı. Diğer taraftan ordu birlikleri harekete geçirildi. Yapılan plânlı askerî harekât ile, isyancılar dağıtılıp, elebaşıları yakalandı. Suçlular İstiklâl Mahkemelerinde yargılandılar. Suçlu görülenler çeşitli cezalara çarptırıldılar. Yapılan soruşturmada isyancıların bir kısmının Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’na mensup oldukları belirlendi. Bunun üzerine parti 3 Haziran 1925’te kapatılarak, cumhuriyet rejimine yönelen önemli bir tehlike ortadan kaldırılmış oldu.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 66 Average: 4.9]

2020 KPSS Güncel Bilgiler Deneme Sınavları


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.