Selfie (Özçekim) ‘İngiltere’de Ders Oldu

Selfie (Özçekim) ‘İngiltere’de Ders Oldu


2014 yılı içerisinde Türkiye başta olmak üzere tüm dünya genelinde gündem haline gelen selfie’nin, Türkçesi özçekim, İngiltere’de ders olarak okutulması kararı alındı.

City Lit Üniversitesi’nde Ders Olarak Okutulacak

Londra’nın Covent Garden bölgesinde yer alan City Lit Üniversitesi’nin öğrencilerine selfie dersi vereceği ve Mart ayından itibaren başlanacak derslere dışarıdan katılmak isteyen vatandaşların da ücreti mukabilinde eğitimden faydalanabileceği belirtilmişti.

Gelelim Selfie Kelimesinin bizim için ya da ÖSYM için önemine!!!

Selfie ya da Özçekim Nedir?

Bir kişinin kameralı cep telefonu ya da dijital fotoğraf makinesi yardımıyla kendisini ya da kendisi ile beraber çevresini aynı kare içerisinde görüntüleyerek fotoğraf çekmesi olarak tanımlanabilir.[ads]

TDK Tarafından Selfie’nin Türkçesi ÖZÇEKİM Olarak Belirlenmişti

Geçtiğimiz yıl içerisinde ülkemizde Selfie akımını vatandaşlarımızın desteklemesi üzerine TDK özü İngilizce olan bu kelimenin Türkçesini bulmak için bir yarışma başlattı ve önerileri aldı. Ve yapılan incelemelerin arkasından selfie kelimesinin Türkçe karşılığı olarak Özçekim kelimesi belirlendi. 22 Mayıs 2014’te açıklanan kararı görmek için tıklayınız.

Temmuz ayında yapılan 2014 KPSS Lisans sınavında kesin soru olarak beklediğimiz selfie kelimesinin Türkçesi nedir türünden bir soru ÖSYM tarafından Eylül 2014 döneminde yapılan KPSS sınavında soruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’da TEOG’da Sordu!

Ayrıca Selfie yani Özçekim konulu bir soru da MEB tarafından 8. sınıflara yönelik Kasım ayında yapılan TEOG ortak sınavının Türkçe testi içerisinde de soruldu.

Ekstrası: Ayrıca 2015 KPSS yönelik uzman hocalarımız tarafından hazırlanan ve 25 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan Güncel Bilgiler Test – 2 sınavımızı da ÜCRETSİZ olarak şu adresten çözebilirsiniz.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.