S-400 teslimatı için Mürted Hava Üssü kullanıldı

S-400 teslimatı için Mürted Hava Üssü kullanıldı

2020 KPSS Güncel Bilgiler – Rusya’dan satın aldığımız S-400 Hava Savunma Sistemine yönelik ilk parçalar Temmuz 2019’da Ankara’da bulunan Mürted Hava Meydanına (Üssü) indirildi.

Burada bilmemiz gereken S-400 Hava Savunma Sistemini Rusya’dan aldık. Bu sistemi almamamız için ise baskı yapan ülke ise ABD’dir.

15 Temmuz hain darbe girişiminin merkezi olan Akıncı Üssü, bu Mürted Hava Meydanının eski adıdır.

Peki Mürdet ne demektir?

Mürted kelimesinin konulmasının sebebi ise 1402 yılında bu bölgede yapılan Ankara Savaşı’na kadar dayanmaktadır. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile Tümur Han arasında Ankara Çubuk Ovası’nda gerçekleşen savaş öncesinde Timur, Anadolu’daki Osmanlı beylerine haber gönderip onlara beylik topraklarını vaat eder. Timur Osmanlı beylerine eğer Bayezid’in yanında savaşmazlarsa veya kendi tarafında savaşılırsa bu haktan faydalanacaklarını vaat eder.

1402 yılında Ankara Çubuk Ovası’nda iki ordu karşı karşıya geldiğinde, Bayezid Timur’un ordusuna saldırdığı sırada, yalnızca Osmanlı güçlerinin taarruz kollarından birini oluşturan Kara Tatarlar’ın ve komutasındaki bazı askerlerin Timur’un bu vaadine karşılık verdiği ve Bayezid’e ihanet ettiği anlaşılır.

Osmanlı ordusunu içerden çökerten Kara Tatarlar ve bazı Anadolu komutanları, Timur güçlerinin yanına geçerek savaşın kaderini değiştirir. Bu savaş Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve yükseliş dönemine vurulan en büyük darbedir. Savaşı kaybeden Bayezid Timur’a esir düşer.

Bu savaşın ardından bu bölgeye Mürted adı verilir. Mürted kelimesi “Müslümanlığı bırakıp başka dine geçmiş kişiye” denilmektedir. Ankara Savaşı’nda bazı Osmanlı beylerinin Bayezid’e hainlik yapması da Mürted olarak tanımlandı.

» Önerilen2020 KPSS Güncel Bilgiler Deneme Sınavları

» Önerilen: Hangi Kanun Hangi Ülkeden Alındı?

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 5 Average: 4.2]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.