Referandum Öncesi Mülakat Kaldırılmalı !

Referandum Öncesi Mülakat Kaldırılmalı !
A+
A-

Öğretmen atamalarının 2 ya da 5 dakikalık mülakat saçmalığıyla yapılması sisteminden vazgeçmeliyiz. Öğretmen atamaların da KPSS puanını yok sayıp mülakattan alınan puan ile yapılan, komisyonlar arasındaki puanlama düşüncesindeki adaletsizlikler ile çokça gündem olan öğretmen atamalarındaki mülakat sistemi kaldırılmalıdır.

16 Şubat 2017 tarihli memurlar.net‘te yer alan haber aslında bu sınavın ve sürecin paydaşları olan atama bekleyen öğretmenler ile vatanını milletini seven eğitimcilerin tek düşüncesini yansıtmış gibi. İşte o yazı. Sizde bu yazının altındaki yorum panelini kullanarak lütfen yorum yapınız ki sesimiz ve mülakat sistemine karşı olan tepkimiz belli olsun.

15 Temmuz sonrasında yapılan en işgüzarca işlem, öğretmenlik alımlarına sözlü sınav getirilmesiydi.

Önceleri, FETÖ’cüleri ayırmak için getirildiği belirtilen bu sınav, FETÖ’cülerin bile sözlü sınavı geçmesi sonrasında, “ama öğretmen sözlü sınav olmadan alınmazki” jargonuyla savunulmaya başlandı.

Oysaki bu ikinci gerekçenin de içi boştu. Zira adam akıllı mülakat yapılması yerine 2’şer dakikalık mülakat yoluna başvurulmuştu. Ayrıca öğretmen adayları mesleğe alındıktan sonra staja tabi tutulmakta ve öğretmenlik mesleğini yapamayacak durumda olanların meslekten çıkarılması mümkündü.

Şimdi yeni bir referandum arifesindeyiz. Ve Ak Parti yıpranacaksa biraz da bu saçmalıklar, bu saçmalığı hayata geçirenler yüzünden yıpranacaktır.

Toplumda, adaletsizliğe olan tepki her geçen gün artıyor.

MEB’i yönetenlerin, kendi kişisel çıkarları veya Cumhurbaşkanına/ Başbakana şirin gözükmek başvurdukları mülakat süreci kaldırılmalıdır.

Tekrar belirtiyoruz ki, 5 kişilik bir mülakat komisyonun, Devletin MİT’inden veya Emniyetinden daha dikkatli davranıp FETÖ’cü ayıklaması mümkün olamaz.

Yine 5 kişilik bir mülakat komisyonunun 2 dakikalık mülakatla, fakülteden mezun olmuş adayların öğretmenlik yapıp yapamayacağına karar vermesi sadece zulüm olur.

Referandum sürecine girmiş olduğumuz bu dönemde yıpranan adalet duygusunu tamir etmek adına mülakatla öğretmen alımı kaldırılmalıdır.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
 1. Mahmut kırca dedi ki:

  Mülakata hayır mülakata hayır mülakata hayır yeter artık 1 yılın emeğini 5 dk ye sığdırmak mantık dışı Allah tan korkun yeter artık suçumuz türk vatandaşı olmak mı

 2. Seda dedi ki:

  Allah aşkina bile bile bu saçmaliği uzatmanin anlami nedir ?? Mulakat artik kaldirilmali yillarca icimizdeki hainleri anlayamadik siz gelmiş iki dk da bizim mesleki bilgimizi mi ölçeceksiniz ??? MÜLAKAT KALKSIN ADALET GELSİN

 3. Mira dedi ki:

  Güvenlik soruşturmasına evet, mülakata hayır!

 4. Semra salkım dedi ki:

  Mülakat sistemi çok büyük bir haksızlıği beraberinde getirdi bence insanlar bir sene boyunca her şeyden fedakarlık yapıp ders çalışıyorlar ama ne kadar yüksek puan alirlarsa alsinlar mülakatta kalıyorlar ve bütün emekler heba oluyor bu insanlar tekrar nasıl calissinlar istek kalmiyor ki insanda…

 5. Kübra Özdemir dedi ki:

  Fetö mensuplarını ayıklamak için yapıldığını düşündüğüm bu mülakat sistemi kaldırılmalıdır ve onları ayıklamanın başka bir yolu bulunmalıdır. Böylece hiçbir suçta dahli olmayan masum adayların hakkı yenmemiş olacaktır.

 6. Mücahit Akbulut dedi ki:

  Önceki dönem atama nasıl oldu ise şimdi de öyle olmalı mülakat sistemi kalkacaksa bile referandum öncesi atamada değil önümüzdeki kpss sınavından sonra kaldırılmalı bir dönem içerisinde bir kanun veya uygulama yürürlükte ise o uygulanmaya devam eder ve mülakat sistemenin geliştirilmesi ve amacına uygun kullanılabilmesi durumunda kesinlikle mülakatın kalkması taraftarı değilim

 7. Merve Babayiğit dedi ki:

  Güvenlik soruşturmasına EVET ! Mülakata HAYIR!!!!

 8. Melek cerrah dedi ki:

  Bu 3 5 dklik bir zaman diliminde verilen kararlarla insanların hayatının belirlenmesine onların emeklerinin çöpe gitmesine hayır !!!!

 9. Gülşah çora dedi ki:

  Mülakat tek kelimeyle, gecesini gündüzüne katan, hakkıyla puanını alan öğretmen adaylarına haksızlığın en büyüğüdür

 10. ERDEM YÜCE dedi ki:

  Bu adaletsiz atamalar bitsin artık.

 11. alp dedi ki:

  mulakta kalkmali liyaktala alim olmalidir .güvenlik soruşturmasina evet diyoruz atamalar kpss puanina ğöre olmalidir şubatta öğrtemen madur edilmeden 5 dk bir kişinin öğretmen olmasina karar verilemez yaziktir şubat atamasi mulakatla değil liyaktala olmalidir

 12. Neslihan Ceylan dedi ki:

  Adaletsizce yapildigi aşikar olan mülakatın acilen kalkması gerekmektedir

 13. Elvan Çınar dedi ki:

  Vekillere, komisyona, bimere heryere yazdım, bu yanlıştan dönmeleri gerek. Puan ortalama/yüzde hesabı gibi bir yanlış daha yapmazlar umarım. Bu kadar ağır tepkiyle halen nasıl mülakatta direndiklerini aklım almıyor, herkeste öfke birikmeye başladı.

 14. MEHMET CEMİL dedi ki:

  biz devletini vatanını milletini seven insanlarız, bu yüzden güvenlik soruşturmasına EVET ancak MÜLAKAT SİSTEMİNE HAYIR!!!!!

 15. Gmz1907 dedi ki:

  Güvenlik soruşturmasına eyvallahta , mülakata haaaayiiiiiiiirrrrrrrrrrrr !!!!!

 16. ayse cengiz dedi ki:

  Guvenlik sorusturmasina evet ancak 3 5 kisiden olusan 3 5 dakikalik mulakat sacmaligi bu ulkeye sadece zarar verir.

  Öğretmen atamasindan sonra 2 yillik adaylik sureci var bu surecte mit ve emniyet guvenlik arastirmasini yapsin

 17. eliz kucuk dedi ki:

  1 sene önce atanan Ögretmenlerle aramızda ne gibi bir fark var hiç adil degil güvenliksorusturmasina evet ,mülakata Hayır…