Olağanüstü evlenme yaşı kaçtır?

Olağanüstü evlenme yaşı kaçtır?
A+
A-

Türk Medeni Kanunu’na göre olağanüstü evlenme yaşı kaçtır?

a) 15
b) 16
c) 17
d) 18
e) 19

(www.kpssguncelbilgi.com)

Türk Medeni Kanunu’nun 124. maddesine göre olağanüstü durumlarda evlenme yaşı 16 yaşını doldurmuş olan şeklinde belirtilmiştir. Bu sebeple sorumuzun doğru cevabı 16’dır.

Türk Medeni Kanunu‘nun ilgili maddesi şu şekildedir:

Madde 124

Erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.

Evlilik, insanı ergin kılar.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 49 Average: 4.8]


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.