öğrenim ve katkı kredisi borcu olanlara af geldi

öğrenim ve katkı kredisi borcu olanlara af geldi
A+
A-


Yükseköğrenim KYK tarafından verilen ve süresi zarfında ödemesi yapılmayan bu sebepten dolayı da takibatının yapılması için vergi dairelerine intikal ettirilen öğrenim ve katkı kredisi borçlarından 11 Eylül 2014 tarihi itibarıyla kesinleşmiş olanlar bu imkandan faydalanabilecek. Taksit ödeme tarihi 11 Eylül 2014 ve sonrası olanlar ile vergi dairelerine takip edilmesi için intikal ettirilmemiş olan öğrenim ve katkı kredisi taksitleri ise af kapsamı dışında yer aldı.

Yapılandırma kapsamındaki öğrenim ve katkı kredilerinin asıllarının tamamı ve bu alacaklara uygulanacak güncelleme oranı sonrasında bulunacak tutarı ödeyenlerden ayrıca gecikme zammı istenmeyecek. Bu imkandan faydalanmak için borçluların bu borçlara ilişkin olarak herhangi bir dava açmamış, açılan davalardan da vazgeçmiş olmaları gerekiyor.

31 Aralık 2007 tarihinden öncesine ait olan ve toplam tutarı 50 TL ve onun altında olan borçlar ise başvuru şartı olmadan silinecek.

Bu yapılandırma imkanından faydalanmak isteyen borçluların 1 Aralık 2014 tarihinden önce başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılabileceği gibi bağlı bulunulan vergi dairelerine de bizzat veya posta yoluyla dilekçe verilerek de yapılabilir. Yapılandırılan borçlar peşin veya taksitle ödenebilecek. Taksitli ödemelerde vadeye göre katsayılar uygulanacak. Peşin yapılan ödemeler için ekstradan bir katsayı uygulanmayacak. Bu durumda son ödeme tarihi 31 Aralık olacak.

Kredi Kartıyla Ödeme İmkanı

Kredi kartıyla da ödeme yapılabilir. Taksitle ödemede ilk taksit aralık ayı sonuna kadar ödenmek şartıyla her taksit iki ayda bir ödenecek şekilde belirlenecek. Daha önceki af kanunlarından faydalanarak borçlarını yapılandıran ve bu yapılandırmaların şartlarını yerine getirmediği için yapılandırmaları bozulanlar bu aftan faydalanabilecek.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.