Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?
A+
A-


Teknoloji gelişti, ulaşım ve iletişim hızı arttı. Bu doğrultuda sürekli gelişen ve değişen dünyada yabancı dil bilmek ekmek ve su gibi bir ihtiyaç halini aldı. İngilizce dünya üzerinde neredeyse tüm kıtalarda aktif olarak kullanılan tek dil olduğundan öğrenilmesine öncelik verilmektedir. Ayrıca geliştirilen teknolojilerin ortak olarak kullandıkları dil İngilizce’dir. Bugün İngilizce bilen bir insan olarak yapacağınız yolculukları zorluk yaşamadan tamamlayabilirsiniz. Çünkü gideceğiniz nokta da az da olsa İngilizce bilen birileri mutlaka karşınıza çıkacaktır. İngilizce bu sebeple önemlidir.

İngilizce’nin önemli olduğu ve turizm ya da turistik ziyaretlerden daha çok dikkat çeken diğer nokta ise iş hayatıdır. Başlangıçta da söylediğimiz gibi dünyanın küçük yerel bir şehir halini alması ile birlikte iş hayatı ve iş yapış şekilleri de değişime uğramıştır. Geçmişte bulundupu şehirden dışarı çıkamayan şirketler teknolojinin biraz gelişmesi ile birlikte şehirlerarası işler yapmaya başlamıştır. İnternetin gelişimi, bulunduğunuz herhangi bir noktadan internete ulaşımı sağlayan mobil internetin hayatımızda olmazsa olmazlar arasına girmesi ile birlikte şirketler ulusal şirket olmaktan çıkıp uluslararası iş yapan şirketler halini almaya başlamıştır. Birbirinden farklı ülkelerde bulunan bu şirketlerin birbirleri ile anlaşabilmek için kullandıkları dil yine İngilizce’dir. Bu sebeplerledir ki sayısı giderek artan bu tip şirketlerde İngilizce bilen personel sayısı giderek artmakta, İngilizce öğrenilmesi için çalışanlar teşvik edilmekte ve yeni personel alımlarında İngilizce bilen adaylar bir adım öne çıkmaktadır. Kısacası İngilizce bilmek kişisel ihtiyaçlar listesinde kendisine yer bulmuş ve bu yeri giderek yukarıya taşımaktadır.

İngilizce Öğrenebiliyor muyuz?

Peki İngilizce bu kadar önemliyken, bizler İngilizce’yi öğrenebilir muyuz? Bu soruya cevabımız kısmen şeklinde verilebilir. Günümüzde yavaş yavaş düzeltilmeye çalışılan, ancak bu işin meyvelerini uzun yıllar sonra alabileceğimiz bir eğitim sistemimiz var. Şimdilerde İngilizce eğitimi 4. sınıf öğrencilerine kadar inmiştir. Geçmişte ise İngilizce eğitimleri ortaokullarda verilmekte ve çoğu zaman bu dersler boş geçmekteydi. Kısacası lise mezunu bir insan “What is your name?”, “Where are you from?” gibi basit kalıplardan öteye gitmeyen bir İngilizce bilgisine sahipti. Aslında günümüzde de durum pek farklı değil. Ülkemnizde her yıl yüzbinden fazla vatandaşımız İngilizce öğrenmek için kurs kapılarını aşındırmaktadır. Uygulanan hatalı yöntemler neticesinde çok azimli olanlar haricinde başarılı olan insan sayısı oldukça azdır. Bu durumda kursiyerlerin de etkisi vardır. Ancak genel etki hatalı yöntemler ile İngilizce öğretmeye çalışan İngilizce kurslarıdır.

Nasıl İngilizce Öğrenmeliyiz?

Ülkemizde uygulanan yaygın yöntem dil bilgisi kalıplarının kursiyerlere öğretilmesi ve bu öğrenilen kalıpların cümlede nasıl kullanılacağının anlatılması şeklinde ilermektedir. Ayrıca ek olarak ursiyerlerden kelime öğrenmeleri de istenmektedir. Uygulanan bu yöntemin başarı oranı oldukça düşüktür. Bunun sebebi ise bu yöntemin dil edinim kurallarına uymaması olarak belirtilebilir. ingilizce aylar, belki de yıllar süren öğrenme sürelerine sahiptir. Ancak bu yöntemler ile öğrenmek isteyenlerin ulaşacağı nokta hep aynıdır, anlıyorum ama konuşamıyorum.

Dil öğenimini bir bebeğin dil öğrenimine benzeterek yola çıkan kişiler daha başarılı olacaktır. Hepimiz dil öğrenirken önce kelimeleri öğrendik. Daha sonra hatalı da olsa cümleler kurmaya başladık. Bu hatalı cümleler zamanla yerini doğru cümlelere bıraktı. Doğru cümleler ise yerini çoklu doğru cümlelere bıraktı. Neredeyse tüm çocuklar 6 yaşına geldiklerinde seri bir şekilde konuşurlar. Ancak dil bilgisi öğrenmeye 7 yaşından itibaren okula gittiklerinde başlarlar. Bu süreç lise ya da üniversiteden mezun oluncaya kadar devam eder. Cümle kalıp ve yapılarını okul sürecinde öğreniriz. Oysa mevcut kurslar İngilizce’yi önce dil bilgisi, sonra konuşma şeklinde öğretmeye çalışmaktadır. Bu yöntemlerin hatalı olduğu her sene başka kurs deneyen kursiyerlerden rahatlıkla anlaşılabilir.

İngilizce Öğrenmek İçin Kursa Gitmek Şart Değil!

Ülkemizde yerleşen genel düşünce İngilizce öğrenmek için kursa gitmek gerektiğidir. Oysa yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi teknoloji gelişmiş ve eğitimler de teknoloji ile birlikte değişmeye başlamıştır. Ülkemizde açık öğretim kurumları olarak bilinen sistemler, Amerika ve benzeri ülkelerde online eğitimler olarak adlandırılmakta ve farklı şekillerde verilmektedir. Üniversiteler birçok dersini online eğitim şeklinde vermekte ve verimin arttığı görülmektedir. Bu durum dil eğitimlerine de yansımıştır. Dil eğitimlerinde teknoloji ile hareket eden kurumlar diğer kurumlara göre daha avantajlıdır.

İstanbul Teknik Üniversitesi KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi‘nde 2009 yılında kurulan www.konusarakogren.com 7 yıl önce online eğitimlerin geleceği noktayı görmüş ve o dönemden bugüne İngilizce eğitimine ağırlık vermeye başlamıştır. Dil eğitimini bir bebeğin dili öğrenmesi gerektiği gibi öğretmek isteğiyle yola çıkan Konuşarak Öğren, hafta içi her gün verdiği dersler ile dili aktif kullanmayı hedeflemektedir. Konuşarak Öğren İngilizce Eğitim Programı’nda dersler hafta içi her gün verilmektedir. Dil seviyeniz ve bütçeniz doğrultusunda geçebileceğiniz 10, 20 ve 30 dakikalık dersler ile günlük olarak eğitimlere katılmanız ve dili aktif olarak kullanmanız sağlanmaktadır. Katıldığınız derslerde diğer kurslarda olduğu gibi 8-12 kişilik sınıflarda değil, eğitmeninizle birebir dersler işlemektesiniz. Katıldığınız birebir dersler daha rahat hareket etmenizi ve hata yapsanız da bunu yalnızca eğitmenin duyması ile rahatlamanızı sağlamaktadır. Eğitmeniniz yalnızca sizinle ilgilendiğinden yaptığınız hatalar anlık olarak düzeltilmekte ve bir rapor olarak ders bitiminde size bildirilmektedir. Dersler arka planda kayıt altına alınarak mp3 formatlı ses dosyaları olarak size sunulmakta ve dersteki durumunuzu ayrıca sizin takip etmeniz de sağlanmaktadır. Konuşarak Öğren 2009 yılınını ortalarından itibaren eğitim vermeye başlamış ve 20.000 üzerinde kişiye hizmet vermiş ve vermeye devam etmektedir. Sunduğu benzersiz ve Türkiye’ye özel geliştirilen dil eğitim sistemi ile kurslar ve İngilizce hakkında bildiğiniz tüm ezberleri bozmuştur. Sistem, düzenli katılım ve çalışma ile başarılı olmuş, içerisinde birçok ünlü ismin de bulunduğu binlerce gelişim hikayesini içinde barındırmaktadır. Konuşarak Öğren, İngilizce gelişimi ve konuşma konusunda Türkiye’nin en başarılı İngilizce eğitim sistemidir.

Konuşarak Öğrenin

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]

2021 KPSS Güncel Bilgiler Tamamı


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.