Mustafa Kemal’in Düşünce Dünyasını Geliştiren Şehirler

Mustafa Kemal’in Düşünce Dünyasını Geliştiren Şehirler
A+
A-

Mustafa Kemal’in düşünce dünyasını geliştiren 4 şehir vardır. Bunlar: Selanik, Manastır, İstanbul ve Sofya’dır.

1- Selanik
Selanik, Mustafa Kemal’in çocukluğunun geçtiği, eğitim aldığı, aynı zamanda görev yaptığı kenttir. Selanik’te çeşitli ırk, din ve mezheplerden oluşan milletler huzur ve güven içinde yaşardı. Mustafa Kemal’deki derin hoşgörünün ve değişik fikirlere saygı göstermenin temellerin oluşmasında bu toplumsal çeşitliliğin oldukça etkili olduğu söylenebilir.

2- Manastır
Mustafa Kemal, Manastır Askerî İdadisinde okumaya başladığı dönemde şehir siyasi olarak çok karışıktı. Mustafa Kemal burada okurken, Manastır Askerî İdadisinde okuyan bazı arkadaşlarından ve öğretmenlerinden etkilenerek tarihe ve edebiyata ilgi duymuştur. “Vatan Şairi” olarak nitelendirilen Namık Kemal’in eserlerini bu okulda okumaya başlamıştır. Mustafa Kemal daha sonra Manastır’daki üçüncü orduda görev yapmıştır.

3- İstanbul
Mustafa Kemal, öğrencilik yılları en çok Galata ve Beyoğlu’nda geçirdi. Bu yerler o dönemde İstanbul’un en modern semtleri olup, aynı zamanda kentin Batı kültürüne açılan simalarıydı. Avrupa’nın kültürel ve ekonomik değerlerine sahip yönleri ve yabancı devletlerin temsilciliklerinin bulunması sebebiyle ile Beyoğlu oldukça canlı bir sosyal yaşama sahipti. Fransızca günlük gazeteler de Avrupa’da yaşanan gelişmelerin kısa zamanda öğrenilmesini sağlıyordu.

4- Sofya
Sofya’da ateşemiliter olarak görev yapan Mustafa Kemal, oradaki Türklerle çeşitli bağlantılar kurup onların sıkıntılarını dinlemiştir. Sofya’da bulunan büyükelçilerle temaslarda bulunan Mustafa Kemal, Avrupa’da oluşan kutuplaşmaların nabzını bu şehirde tutmuştur. Zaman zaman Bulgar Ulusal Meclisinin çalışmalarını izleyip yorumlarını İstanbul Hükümeti’ne iletmiştir.

Kaynak: MEB 9. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabı

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 25 Average: 4.8]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.