MEB Okul Hizmet Puanları ve Görev Süresi

MEB Okul Hizmet Puanları ve Görev Süresi
A+
A-

Eylül 2014’te ataması yapılacak 40 Bin öğretmenin tercih işlemleri süresince en çok ihtiyaç duyduğu şey okulların hizmet alanı, hizmet puanı ve bu okulda zorunlu çalışma süresinin ne olduğudur.

Bu süreç içerisinde sizlere tavsiyemiz işinizi kendiniz yapın. Sağda solda kulaktan dolma bilgilerle yer alan verilere pek güvenmeyin. Son günler de bir kaç okul hizmet süresi ve hizmet puanı robotu olarak ifade edilen veriler yer almaktadır. Ama ben sizin yerinizde olsam bu tür verileri pek ciddiye almam. Sonuçta istemeyerek de olsa bir hata payı yer alabilir. Belki bu hata payı sizin tercihinize de etki edebilir. İleri de pişmanlık ya da hayal kırıklığı yaşamamak için size önereceğim yöntemi kullanmanızı tavsiye ederim.

İlk olarak Haziran 2013 Tebliğler Dergisinde yayımlanarak güncellenen Okul Hizmet Bölgesi, Hizmet Süresi ve Hizmet Puanlarının yer aldığı pdf formatlı dökümanı indirin. İndirmek İçin Tıklayın – Haziran 2013

Şimdi bu dökümanı indirdikten sonra istediğiniz okulun zorunlu görev olup olmadığına, zorunlu görev süresine, hizmet puanına, kaçıncı bölgenin hangi alan okulu olduğu vs türünden soruların cevabını bulabilirsiniz.

hizmet-alanlari-ve-hizmet-puanlari-haziran-2013

Şimdi indirdiğiniz dökümanın ekran görüntüsünü bir inceleyelim:

1- Kurum Kodu (Bu tercih klavuzunda en çok işimize yarayacak koddur. Okulun TC numarısı gibi düşünün.)

2- Kurum Adı

3- Hizmet Bölgesi

4- Hizmet Alanı ( 3 ve 4 numara için daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız tıklayın)

5- Yerleşim Yeri, türü

6 – Zorunlu Çalışma Süresi

7- Hizmet Puanı (1 yıl çalışınca kazanılacak maksimum puan)

 

Okul Hizmet Süresi ve Hizmet Puanını Nasıl Öğreneceksiniz?

Yapmanız gereken işlem çok kolay. Şu adımları takip edin:

1. Adım: İndirdiğiniz dökümanı açın.

2. Adım: “CTRL + F” tuşuna basın ve Bul kutucuğu açılsın.

3. Adım: Açılan kutucuğa Kurum kodunu(resimdeki 1 numaralı yer) yazın ve entere basın.

Böylelikle karşınıza istediğiniz okul çıkar ve okula dair verilere ulaşabilirsiniz.

 

Okulun doğu görevi sayılıp sayılmadığını anlamak için Hizmet Bölgesi ve Hizmet Alanına dikkat etmelisiniz. Bunun için de şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. tıklayınız.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]

2020 KPSS Güncel Bilgiler Deneme Sınavları


YORUMLAR
 1. emine dedi ki:

  Merhaba, ben Mardin Kiziltepe ilcesinde liseye atandim.bu yil ilk yilim.esim Antalya Kaş da bir sirkette sigortali calisiyor. Bu yıl stajerligim kalktiktan sonra es durumundan tayin isteyebiliyormuyum.ve dogu gorevimi kaş ta tamamlayabiliyomuyum.

 2. nehir dedi ki:

  ben diyarbakir da 3yildir görev yapmaktayim 3.hizmet bolgesi ama hâlâ dogu gorevi sayilmiyor bu sene tercih yapmak zorundayim degil mi

  1. 2014 kPSS Güncel Bilgiler dedi ki:

   hocam doğu görevi sayılabilmesi için hizmet bölgesinin önemi yok. HİZMET ALANININ 4,5 ya da 6 olması gerekmektedir.
   3 yıl sonra il içi ya da il dışı doğu görevi olan bir okula tayın isteme hakkınız bulunmaktadır.
   ancak tercih yapmak istemiyorsanız bu konuyu il mem ile bir görüşerek fikir almaya çalışabilirsiniz.

 3. müge dedi ki:

  merhaba atama işlemlerinde sağlıkla ilgili problem olmadığı ve sabıka kaydımızın olmadığını bildirdik atamalar gerçekleştikten sonra bunlarla ilgili bizden belde istenecek mi , eğer istenecekse bunları şimdiden alabiliyo muyuz ? Şimdiden teşekkürler …

 4. müge dedi ki:

  Merhaba,bir soru daha 26 tercihi yaptığımızda diyelim bir ilde hem zorunlu hem de zorunlu olmayan okula ihtiyaç var bizi hangisine alırlar ?

  1. admin dedi ki:

   26. tercihte yüksek puan, zorunlu hizmet puanı, hizmet alanı vs türünden hiçbir öncelik bulunmamaktadır. Rastgele bir kura ile bilgisayar eşleştirme yapmaktadır.

 5. müge dedi ki:

  iyi günler 26 tercihten dolayı zorunlu olmayan bir bölge çıkarsa burada görev süresi bitikten sonra yeniden zorunlu görev yapmam gerekecek mi ?

  1. admin dedi ki:

   merhaba @müge; zorunlu hizmet olmayan bir okula tayinin çıktığı zaman orda çalışma süren dolduğu takdirde, eğer eşiniz doğu görevini yapmamışsa doğu görevini yapmak için hizmet alanı 4,5,6 olan okullardan birine tayininiz çıkar. bu bulunduğunuz ilde de olabilir, farklı bir şehirde de olabilir.

 6. Halit dedi ki:

  Merhaba, atandıktan sonra gittiğimiz yerde diyelim ki zorunlu hizmet 6 yıl. 2.yılda evlendim ve eşim sigortalı,yada bi yerde memur çalışıyo onun yanına gitmek istesem eş durumundan gidebilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   eğer eşiniz sigortalı bir işte çalışıyorsa eş durumu tayinlerinden faydalanabilirsin. Ama eş durumu tayinleri de okulda kazandığınız puana göre belirlendiği için 2. yılınızda tayininizin çıkmama gibi bir ihtimalin olduğunu da unutmamanızı tavsiye ederim.