KÜBA Devriminin Lideri Fidel Castro Vefat Etti

KÜBA Devriminin Lideri Fidel Castro Vefat Etti

Küba devriminin lideri ve Küba eski Devlet Başkanı Fidel Castro, Kasım 2016’da hayatını kaybetti. Eğitimde güncellik ilkesi kapsamında ÖSYM bu güncel bilgi ile ilgili soruyu 2017 KPSS Güncel Bilgiler testinden çok Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi testinde sorma ihtimali çok daha yüksektir. Şimdi Fidel Castro’nun tarihteki önemine dair önemli bilgileri bir inceleyelim.

Küba’yı yeniden halkına veren lider olarak da bilinen Castro, 1976 – 2008 yılları arasında devlet başkanı olarak Küba’yı yönetti. 2008 yılında koltuğunu kardeşi Raul Castro’ya devretti.

Küba devriminden sonra ABD’ye kaçan ve ABD’den silah ve maddi destek alan Kübalıların Nisan 1961’de düzenlediği Domuzlar Körfezi Çıkarması başarısızlıkla sonuçlandı. Castro, çıkarmanın ardından yayımladığı Havana Bildirisi ile ilk kez Küba’nın sosyalist politikalar izleyeceğini dünyaya duyurdu.

Castro, 1968 yılına kadar bağımsız, 1968’den sonra ise Sovyetler Birliği’ne dönük bir dış politika izledi, Güney ve Orta Amerika ile Afrika’daki devrimleri destekledi. Aynı dönemde Bağlantısızlar Hareketi‘nin önderlerinden biri durumuna geldi.

Dünya tarihinde en uzun süre iktidarda kalan 3 lider olma özelliğine sahip Fidel Castro, Küba Devlet Başkanlığı görevden ayrıldıktan sonra “Yoldaş Fidel’in Düşünceleri” başlığıyla yazdığı makalelerde gündemdeki önemli olayları yorumlamıştır.

2017 KPSS’ye hazırlanan arkadaşlarımızın yaşanan bu gelişme sonrası Fidel Castro’ya yönelik bu bilgileri bilmesini tavsiye ederiz ;)

2017 KPSS Güncel Bilgileri Facebook’tan takip etmeyi unutmayınız ;)

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.