KPSS’siz Öğretmen Alımı Yapılacak

KPSS’siz Öğretmen Alımı Yapılacak
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli öğrenciler için KPSS şartı aramadan öğretmen istihdam edecek. Yapılacak olan bu KPSS’siz öğretmen istihdamı ise İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından ilgili ildeki ihtiyaca göre gerçekleştirecek.

KPSS şartı aranmadan yapılacak bu öğretmen alımlarının ise neye göre, nasıl yapılacağı ise henüz netlik kazanmadı. Ancak KPSS’siz yapılacak bu öğretmen istihdamının 2016 KPSS/ÖABT puanına ihtiyaç duyulmadan yapılacağı ise kesin.

Dikkat!!! KPSS’siz öğretmen istihdamına yönelik detayları ve ilan sürecini İl Milli Eğitim Müdürlükleri yönetecek. Bulunduğunuz ilin il Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arayarak, web sitelerini ziyaret ederek detayları öğrenebilirsiniz.

KPSS’siz Öğretmen İstihdamı Hangi Branşları Kapsıyor?

Suriyeli çocukların eğitimi için KPSS şartı aranmadan istihdam edilecek bu öğretmenler şu branşlardan seçilecek:
– Sınıf Öğretmenliği
– Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
– Türkçe Öğretmenliği

Not: Bu 3 branşta gerçekleştirilecek sözleşmeli alımlar için Lisans mezunu olmuş olma şartı aranacak. Alınacak Sözleşmeli/Ücretli öğretmenler 1 yıllık eğitimden geçip Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlayacağı takvime göre ilgili illerde göreve başlayacaklar. Öğretmenlere yılın her ayının maaş verilip verilmeyeceği ise şu an için bilinmiyor. Ayrıca birçok haber kaynağında bu öğretmenlere sözleşmeli öğretmen maaşı verileceği ifade edilmiştir, ancak bu durum kesin değildir.

Aşağıda ilana çıkan bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile duyurularını ekledik, inceleyebilirsiniz:

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü KPSS’siz Öğretmen Alımı Duyurusu
Yabancılar İçin Türk Öğretmen Alımı
Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde ülkemizde yaşayan Suriyeliler için öncelikle ilkokul düzeyi öğrenciler olmak üzere; 01 Ağustos-15 Eylül 2016 tarihleri arasında “Örgün Eğitime Uyum Programı (İlkokul Seviyesinde Türkçe Hazırlık Programı)” düzenlenmesi planlanmaktadır. Yeterli öğrenci başvurusu olduğu takdirde sınıf açılacaktır.
Söz konusu programda görev yapmak üzere Sınıf Öğretmeni, Türkçe Öğretmeni, Formasyon almış Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarına (ücretli-ataması yapılmamış öğretmenler) ihtiyaç duyulmaktadır. Başvuruda bulunan öğretmenler Bakanlığımızca “Eğitici Eğitimi Programı”na tabii tutulacaktır.
Başvuruda bulunmak isteyen ilgili branş mezunlarının CV’leri ile birlikte 17.06.2016 mesai bitimine kadar Müdürlüğümüz Hayat Boyu Öğrenme Bölümüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
İstenilen Belgeler
-Dilekçe (en az 2 iletişim telefonu yazılacaktır)
-CV
-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
-Mezuniyet Belgesi ve Formasyon Belgesi
-Adli Sicil Kaydı
-1 Adet Vesikalık Fotoğraf

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü KPSS’siz Öğretmen Alımı Duyurusu
Yabancılara Yönelik Türkçe Öğretimi Kursu
Bakanlığımız “Yabancılara Yönelik Türkçe Öğretimi Kursu” düzenleyerek, Ülkemizde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin Türkçe dersi eğitim ihtiyaçlarını karşılamayı planlamaktadır. Bu amaçla Sınıf, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı branşlarında KPSS´ye girip ancak atanamayan öğretmen adaylarını 15 (onbeş) günlük eğitime alıp, eğitim sonucunda geçici eğitim merkezlerinde görevlendirilmesi hedeflenmektedir.
Başvurmak isteyen Sınıf, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının 17/06/2016 günü mesai bitimine kadar diploma, kimlik fotokopisi ve KPSS sonuç belgesi ile Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme Şubesine başvurmaları gerekmektedir.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü KPSS’siz Öğretmen Alımı Duyurusu
Suriye´li ve yabancı uyruklu öğrenciler için öğretmen alımı
1 AĞUSTOS 15 EYLÜL 2016 TARİHLERİ ARASINDA İLİMİZ BÜNYESİNDEKİ SURİYE’Lİ VE DİĞER YABANCI UYRUKLU İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE TÜRKÇE EĞİTİMİ VERİLMESİ PLANLANMAKTADIR.

BU EĞİTİMİ VERMEK İÇİN SINIF,TÜRKÇE , VE TÜRK DİLİ EDEBİYATI(FORMASYON ALMIŞ) BÖLÜMLERİNDEN MEZUN OLMUŞ ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERE İHTİYAÇ VARDIR.BAŞVURUSU KABUL EDİLEN ÖĞRETMENLER EĞİTİCİ EĞİTİME TABİ TUTULDUKTAN SONRA 45 (Kırkbeş )GÜNLÜK ÖĞRENCİLERE KURS VERECEKLER.

Başvurular İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yapılacaktır.

Başvuru Tarihleri: 14/06/2016 – 24 /06 /2016 tarihlerinde yapılacaktır.

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü KPSS’siz Öğretmen Alımı Duyurusu
Yabancılara Yönelik Türkçe Öğretimi Kursu
Bakanlığımız “Yabancılara Yönelik Türkçe Öğretimi Kursu” düzenleyerek, Ülkemizde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin Türkçe dersi eğitim ihtiyaçlarını karşılamayı planlamaktadır.

Bu amaçla Sınıf, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı branşlarında KPSS´ye girip ancak atanamayan öğretmen adaylarını 15 (onbeş) günlük eğitime alıp, eğitim sonucunda geçici eğitim merkezlerinde görevlendirilmesi hedeflenmektedir.

Başvurmak isteyen Sınıf, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının 20/06/2016 günü mesai bitimine kadar diploma, kimlik fotokopisi ve KPSS sonuç belgesi ile Müdürlüğümüz Hayat Boyu Öğrenme Şubesine başvurmaları gerekmektedir.

Bilgilendirme: Bulunduğunuz il ya da ilçede bu kapsamda KPSS’siz öğretmen alımı yapılıp yapılmayacağını ilgili ilin ya da ilçenin Milli Eğitim Müdürlüğünün web sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünü kullanarak bizlere iletebilirseniz sizlere yardımcı olmaya çalışabiliriz…

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
 1. yaren dedi ki:

  ben turk dili ve edebiyati lisans mezunuyum yeni ogreniyorum

 2. yaren dedi ki:

  merhaba basvuru suresi bitti mi

 3. ff dedi ki:

  arkadaslar ben izmirdeyım bugun gidip sordum gidın basvurun yarın son gun

 4. s dedi ki:

  az önce İzmir il milli eğitim müdürlüğünü aradım. İlanın bakanlık tarafından durdurulduğunu söylediler.

 5. semra dedi ki:

  Görev süresi ne kadar olacak peki. Sadece bir il 45 gün demiş. Ama bi 5 yıllık sözleşmeden bahsediliyor. Açıklama alabilir miyiz?

  1. 2016 KPSS Güncel Bilgiler dedi ki:

   Hocam bu konuda henüz resmi bir açıklama yok. Daha detaylı bilgiyi başvuru yapacağınız il ya da ilçe milli eğitimden öğrenebilirsiniz. Çünkü her il kendi içerisinde planlama yapmaktadır.

 6. Azize dedi ki:

  Şehir dışından başvurabilir miyiz?Açıklanan illerden ikamet edenler mi başvurabilir? İkamete dair bir koşul sunmamislar.Cevap verirseniz sevinirim

  1. 2016 KPSS Güncel Bilgiler dedi ki:

   Hocam hangi ilde başvuru yapmak istiyorsanız o ilin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iletişime geçiniz

   1. hasan dedi ki:

    Hocam önlisans için bilgi paylaşımınız olacak mı acaba

 7. Deniz dedi ki:

  45 gunluk ucretli ogretmen alinacak ayrica kpss sonuc belgesi istendigine gore tabiki sonuclara bakacaklardir bakmamalari demek torpil demek

 8. hasan dedi ki:

  Önlisans için bilgi paylaşımınız olacak mı hocam

 9. Samet karakuş dedi ki:

  Peki bu öğretmenler kaç yil görev yapacaklar? Ücretleri ne kadar olacak? Bu konularda da bilgi alabilir miyiz

 10. Emine dedi ki:

  Sadece yaz süresi için mi geçerli

  1. ff dedi ki:

   daha fazladır il milli egitimine sorun en ıyısı

 11. Ali dedi ki:

  Yan dal Türkçe öğretmenliği mezuniyeti geçerli olur mu acaba?

 12. Admin dedi ki:

  Bu başvuru sadece 45 gün için mi