Kış saati uygulaması kaldırıldı

Ülkemizde kış saati uygulaması olarak bilinen kış döneminde saatlerin 1 saat geri alınması uygulaması bundan sonraki yıllarda artık uygulanmayacak.

Kış saati uygulaması kaldırıldı

Ülkemizde gün ışığından daha fazla yararlanma amacıyla uygulanan yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülmesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Böylelikle bundan sonraki yıllarda ülkemizde kış saati uygulaması olarak bilinen kış döneminde saatlerin 1 saat geri alınması uygulaması yapılmayacak.

Türkiye’de yaz saati uygulaması, 1972 yılından beri aralıksız ve tüm ülke çapında istisnasız uygulanmaktadır. 8 Eylül 2016 tarihinde Türkiye’de yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyunca uygulanmasına karar verilmiştir.

Burada şu noktalara dikkat edelim: Yaz saati uygulamasında saatler 1 saat ileri alınırdı, kış saati uygulamasında saatler 1 saat geri alınırdı.

2017 KPSS Güncel Bilgiler ya da 2016 KPSS Lise-Önlisans için yorumu: Türkiye 26° ve 45° doğu meridyenleri arasındadır. Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasında 19 meridyen bulunduğu için en doğusu ve en batısı arasında 1 saat 16 dakikalık zaman farkı vardır. Türkiye Doğu Avrupa Zaman Dilimi’ndedir. Türkiye 30° doğu meridyeninin saatini kullanır. Bu nedenle Türkiye’de Eşgüdümlü Evrensel Zaman+2 (UTC+2) kullanılır, yani Türkiye saati UTC’den iki saat ileridedir. Yaz saati uygulaması ile Türkiye 45° doğu meridyeninin saatini kullanmaya başlar.

Önemli Not: 45. Meridyen ise Iğdır’ın batısından geçmektedir.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.