KHK ile atılan memurun yerine yeni memur alımının önü açıldı

OHAL ilanının ardından yayınlanan KHK’lar ile görevden alınan memur sayısı kadarıyla kamuya yeni memur alımı yapılmasının önü açıldı.

KHK ile atılan memurun yerine yeni memur alımının önü açıldı
A+
A-


Olağanüstü Hal İlanının arkasından ilk Kanun Hükmünde Kararname, 23 Temmuz 2016 tarihli olarak Resmi Gazetede yayımlandı.

Kararnamenin 4. maddesinde 8 madde halinde FETÖ ile irtibatlı kamu personelinin nasıl kamu görevlerinden çıkarılacağı birer birer açıklandı.

Yayınlanan bu KHK ile bu düzenlemeler sırasında şu şekilde bir yetki alındı:

“(4) Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir.”

Normalde 2016 yılında ne kadar kadroya atama yapılacağı Bütçe Kanununda 51 bin olarak gösterilmiştir. Bu sayının 30 bini öğretmen alımlarında, 10 bin ise 2016/1 KPSS alımlarında kullanılmıştır. Dolaysıyla şuan 10 bin civarında bir atama izni kalmıştır.

667 sayılı KHK’da yer alan yukarıdaki düzenlemeyle, atılan kamu personeli sayısı kadar memur alma hakkı tanınmıştır.

Yani şunu diyebiliriz; 40 bin kişi kamu görevinden çıkarılırsa, kamuya 40 bin memur atama izni alınmıştır. Hali hazırda, başkaca bir düzenleme yer almadığı için, bugün itibariyle, bu alımlarda KPSS puanını kullanılarak yapılacaktır.

Kaynak: memurlar.net

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
  1. İsa UluBey dedi ki:

    Hocam 2016 ortaöğretim kpssye biz boşuna mı giriyoruz alım cogalmiycakmi yani ?

  2. Leyla kalkan dedi ki:

    Peki on lisans ogrencileri bu atamalarda n etkilenebilecek mi yani 22 23 ekim kpss i yaranacakmi