Kardak Kayalıkları Krizi

Kardak Kayalıkları Krizi, 1996 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında Figen Akat isimli Türk bandıralı bir geminin Kardak Kayalıkları’nda karaya oturması ile Türk ve Yunan kurtarma ekipleri arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda patlayan krizdir.

Kardak Kayalıkları Krizi

Kardak Kayalıkları Krizi, 1996 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında Figen Akat isimli Türk bandıralı bir geminin Kardak Kayalıkları’nda karaya oturması ile Türk ve Yunan kurtarma ekipleri arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda patlayan krizdir. Yaşanan bu Kardak Krizi, Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getirmiştir. Kardak Kayalıkları Krizi ABD ve NATO’nun devreye girmesiyle o dönem de çözümlenmiştir.

KPSS Güncel Bilgiler için önemi: Kardak Kayalıkları Krizi‘nin yıldönümüne denk gelen bu dönemlerde Kardak Kayalıklarının bulunduğu bölgede Türk ve Yunan savaş gemileri birbirine sık sık gövde gösterisi yaparak karşı karşıya geldiğine yönelik haberler son 1 aydır sürekli karşımıza çıkmaktadır. Aklınızın bir köşesine not edin ;)

KPSS Çıkabilecek Sorular: Kardak Kayalıkları Krizi hangi ike ülke arasında yaşanmıştır?
Cevap: Türkiye ile Yunanistan

Kardak Kayalıkları Krizini şu şekilde özetleyebiliriz:

Figen Akat isimli Türk gemisi 25 Aralık 1995 tarihinde Ege Denizi’ndeki Bodrum’un 3,8 mil uzaklığındaki Kardak Kayalıkları’nda karaya oturdu. Yaşanan bu gelişme sonrası Yunanistan, bu deniz kazasının kendi karasularında olduğunu ileri sürdü. Türkiye ise söz konusu adaların kendisine ait olduğunu belirtti. Anlaşmaya varamayan iki ülkeden Yunanistan, bir süre sonra doğudaki adacığa asker çıkarıp bayrak dikti. Bunun üzerine iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın çevresinde konuşlandı. Dönemin başbakanı Tansu Çiller, “O bayrak inecek, o asker gidecek.” diyerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaşa hazır olduğunu belirtti ve 30 Ocak 1996 gecesi adaya asker çıkarılmasını istedi. Türk SAT ve SAS komandoları Doğu Kardak’ı kuşatmış olan Yunan donanmasının arasından geçerek hemen yandaki ikinci adaya (Batı Kardak) gece operasyonu ile çıkıp Türk bayrağını diktiler. Daha sonra Bill Clinton’un telefonu ve Amerikan delegesi Richard Holbrooke ile NATO Genel Sekreteri Javier Solana girişimleriyle tansiyon düşürülmüş ve kriz öncesi duruma dönülmüştür.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 13 Average: 4.8]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.