Kamu Başdenetçisi’nden Mülakat Açıklaması

Sözleşmeli öğretmen atamaları için uygulanan mülakat sistemi hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç’a sorular soruldu.

Kamu Başdenetçisi’nden Mülakat Açıklaması
A+
A-

Memurlar.net’ten Edip Üzen, sözleşmeli öğretmen atamaları için uygulanan mülakat sistemi hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç’a sorular sordu. İşte Kamu Başdenetçisi Şerif Malkoç’un mülakat sistemi hakkındaki görüş ve düşünceleri…

Soru: Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı mülakatlarla ilgili çok fazla eleştiri geliyor. 5 dakikalık mülakat, değerlendirmek için yeterli değildir eleştirisi geliyor. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz Bu konuyla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan başvuru var mı?

Kamu Başdenetçisi Şerif Malkoç’un Cevabı: Henüz bize bu konuyla ilgili başvuru yapılmadı. Tabi idare çalışanı alacağı zaman değişik kriterlere tabi tutar. Mülakatta bunlardan biridir. Mülakatın hepten ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Önemli olan liyakate önem vermek, adam kayırmamak hakkaniyete uygun davranmaktır. İdare alacağı kişiyi görmek tanımak ister. Önemli olan objektif midir? hakkaniyete uygun mudur? bunlara bakmak gerekir.

Edip Üzen / Memurlar.net

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
  1. deniz dedi ki:

    sayın büyüklerim mülakatta elenmek ağırıma gidiyor. fazla puan alanlar mağdur oluyor ama ya. lütfen empati kurun en azından