İdlib’e Kimyasal Saldırı

İdlib’e Kimyasal Saldırı

Suriye’nin İdlib kentine bağlı Han Şeyhun beldesine Suriye rejim güçleri tarafından Nisan 2017’de klor gazlı kimyasal silahlı saldırısı yapıldı. Savaş suçu sayılan bu kimyasal silah sonrası 100’den fazla çocuk ve sivil hayatını kaybetmiştir.

Yaşanan bu insanlık dışı saldırı sonrasında başta Türkiye olmak üzere bir çok ülke bu olaya tepki göstermiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’de olağanüstü toplanmıştır.

ABD ise, Suriye’nin İdlib kentine yönelik kimyasal saldırının ardından Esad rejimine ait Şayrat Hava Üssü’nü 9 adet Tomahawk füzesi ile vurdu. Yaşanan bu gelişme sonrası Rusya ve İran, ABD’ye tepki gösterdi.

Güncel Bilginin Yorumu: Kimyasal Silahlı saldırının olduğu şehir İdlib’dir. Saldırı rejim güçleri tarafından Şayrat Hava Üssü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. ABD bu üssü Tomahawk füzeleriyle vurmuştur.

Buraya Dikkat!! Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan bir hükümetlerarası organizasyondur. Bu örgütün başkanı ise Ahmet Üzümcü‘dür. 2013 Nobel Barış Ödülü, Suriye’de kimyasal silahların imhasını denetleyen ve başkanlığını Ahmet Üzümcü’nün yaptığı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü‘ne verilmişti.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
  1. Gülşah çora dedi ki:

    Bu güncel bilginin çıkma ihtimali nedir sizce hocam