Ezan yasağını kanunlaştıran ülke? – Şubat 2017

İsrail parlamentosundaki yasama komisyonu, ezanın gece 23:00 ile sabah 07:00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını onayladı.

Ezan yasağını kanunlaştıran ülke? – Şubat 2017

İsrail parlamentosundaki yasama komisyonu, ezanın gece 23:00 ile sabah 07:00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını onayladı.

Deneme sınavlarında Şubat 2017’de ezanı yasaklayan ülke şeklinde bir soru karşınıza gelebilir. Ancak bu bilgiyi ÖSYM’nin direk güncel bilgi sorusu olarak soracağını düşünmüyoruz. Ancak bu güncel bilginin tarihsel arka planını incelediğimizde ülkemiz tarihinde Ezan’ın Türkçe okutulması gibi bir durum ile karşılaşıyoruz. Bu da yaşanan bu gelişmenin eğitimde güncellik ilkesi kapsamında tarih ya da çağdaş türk dünyası testlerinde soru olarak gelme ihtimali yüksektir. Şimdi tarihsel arka planı biraz daha açalım:

Türkçe ezan adıyla bilinen Arapça ezan yasağı uygulamaları olarak da adlandırılan orijinali Arapça olan ezanın Türkçe sözlerle, makamına uygun şekilde seslendirilmesidir.

  • 1931 yılında, Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı ve İsmet İnönü’nün başbakanlığı döneminde 9 hafız, Dolmabahçe Sarayı’nda ezanın ve hutbenin Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başladı.
  • Kur’an’ın Türkçe tercümesi ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul’da Yerebatan Camii’nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu.
  • Bundan 8 gün sonra, 30 Ocak 1932 tarihinde ise ilk Türkçe ezan, Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii’nde okundu.
  • 3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi’nde de, Ayasofya Camii’nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu.
  • 18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi.
  • 1950 Türkiye genel seçimleri sonrasında, Demokrat Parti Türkçe ezan ile ilgili olarak çalışmalara başladı. 14 Haziran günü gazetelerde açıklanan çalışmalar 16 Haziran günü hızlanmış, halk meclis önünde destek amacı ile tepki vermeye başlayınca çalışmalar daha da hızlanmış ve kabul edilmiştir. Aynı gün sonuç Celal Bayar’a telsizle gönderilmiştir. Celal Bayar da kabul etmiştir. Çıkarılan yasayla Türkçe ezan yasaklanmamış, ezan dili serbest bırakılmıştır.
Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 2 Average: 5]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.