Eylül 2013 Öğretmen Atama ve Tercih İşlemleri ile İlgili Tüm Detaylar

Eylül 2013 Öğretmen Atama ve Tercih İşlemleri ile İlgili Tüm Detaylar
A+
A-

MEB tarafından yapılan açıklama sonucunda Eylül 2013 tarihinde 40 Bin öğretmen ataması yapılacak. Tercih dönemi 2-6 Eylül tarihlerini kapsayacak sonuçlar 9-10 Eylül gibi açıklanacak.

Okulların açıklanmasının arkasından bir çok öğretmen adayı şok yaşadı. Bu konudaki haberimizi şu yazımızda.

Zorunlu Hizmet Var mıdır?

06/05/2010 tarihinden sonra göreve başlayanlar zorunlu çalışma yükümlüsüdür. 

Zorunlu Hizmet Okullarını Nasıl Bileceksiniz?

Türkiye 3 hizmet bölgesine ve her bir hizmet bölgesi ise 6 hizmet alanına ayrılmıştır. Burda dikkat etmeniz gereken nokta HİZMET ALANIDIR. Sadece ve sadece 4, 5 ve 6 Hizmet Alanlı okullar doğu görevi olarak kabul edilmektedir.

Kısaca hizmet alanlarının 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumları zorunlu çalışma yükümlülüğü dışında, 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumları ise zorunlu çalışma yükümlülüğü içindedir.

 

 

B U R A Y A  D İ K K K A T !

Tercihte bulunacagınız okul araştırırken okulun hangi hizmet bölgesinde olduğuna değil hangi hizmet alanında olduğuna bakmalısınız. 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki okullar zorunlu hizmet kapsamındaki okullardır.

Bu okulların 1., 2. ve 3. hizmet bölgesinde olması sadece orada kalınacak zorunlu hizmet süresini belirlemektedir.

 

!!!! Zorunlu hizmet konusunda daha detaylı bilgi almak için şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

!!!! Okulların Hizmet Puanı ve Hizmet Alanlarını görmek için şu yazımıza bakabilirsiniz.

 

 

 

Tercih İşlemlerini Yaparken Şunlara Dikkat Edin

Size tercih işlemleri sürecinde şu hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

1) Zorunlu hizmet görevini en başından yapmanız için, Tercihte bulunduğunuz okulların 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumları olması önemlidir.

2) İleride yer değiştirmeler için Hizmet Puanınızı kullanacağınız için Hizmet puanı yüksek olan okulları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin hizmet alanı 6 olan okullar o hizmet bölgesi için daha yüksek puan verir.

3) Aynı zaman da tercih ettiğiniz okul YİBO( Yatılı Bölge Orta Okulu) ise bu siz daha fazla Hizmet Puanı getirecektir. Yatılı Bölge Orta Okullarında çalışan bayan öğretmenler ekstradan 10, erkek öğretmenler ekstradan 6 puan alırlar.

 

!!!! Bu 6 Maddeye Dikkat

 

4) Tercihte bulunduğunuz okulların fiziki olanakları, laboratuar sayısı, derslik sayısı, spor sahaları vb durumlar araştırılmalıdır. Öğrenci sayısını öğrenmeniz EK DERS sayınız açısından önemlidir.

5) Okulda sizin branşınızdan kaç öğretmen olduğunu da öğrenmeniz Ek Ders için önemlidir.

6) Tercihte bulunduğunuz okulların yerleşim yerlerine uzaklıkları son derece önemlidir. Okulun şehir merkezine uzaklığı, Mesaiden sonra veya hafta sonu tatillerinde vakit geçirebileceğiniz yerler, sanatsal etkinlikler vb durumlar gözden geçirilmelidir.

7) Tercihte bulunduğunuz okulların lojman durumları araştırılmalıdır.

8) Tercihte bulunduğunuz okulların ulaşım imkanları araştırılmalıdır. Toplu taşıma olup olmadığıaraştırılmalıdır. Okul köyde, siz şehirde kalacaksanız şehirden okula servis olup olmadığı, okuldaki diğer öğretmenlerin nasıl ulaşımlarını sağladıkları araştırılmalıdır.

9) Tercihte bulunduğunuz okulların memleketinize olan uzaklığı ve ulaşım imkânları(otobüs, tren ve uçak) son derece önemlidir. Tercihte bulunacağınız okulunun memleketinize bayram ve tatillerde gelmek için nasıl gelinebileceği, kaç araç değiştirerek memleketinize ulaşabiliyorsunuz, bunlara dikkat etmelisiniz.

10) Memleketinizde veya yakın illerde bir yer istiyorsanız bu illerin 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarını tercih ediniz.

 

Okullar Hakkındaki Bilgiyi Nasıl Öğrenebilirsiniz?

1) Her okulun internet sitesi yer almaktadır. Okulun sitesini ziyaret ederek okulun fiziki durumu, öğretmen sayısı, okulun çevresi vs. türünden bilgiler elde edebilirsiniz. Okulların web sitesine ise MEB’in şu sayfasından rahatça ulaşabilirsiniz.

2) Okulların web sitesinde yetkili bir kişinin telefon numarası mutlaka yer alır. Okul hakkında öğrenmek istediğiniz bilgileri bu yetkili kişiyi arayarak da öğrenebilirsiniz.

3) Google Earth uygulamasını kullanarak okulun fiziksel çevresi, coğrafi bilgileri hakkında kolayca bilgi edinebilirsiniz. Google Earth uygulamasına ulaşmak için tıklayın.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]

2021 KPSS Güncel Bilgiler Tamamı


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.