E-devlet, Alt Üst Soy bilgisi sorgulama hizmetine başladı

E-devlet, Alt Üst Soy bilgisi sorgulama hizmetine başladı

Şubat 2018 Günceli – E-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden yeni bir hizmet daha vatandaşlara ücretsiz olarak sunulmaya başlandı. Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti ile birlikte vatandaşlar soy ağacını görüntüleyebilme imkanına kavuştu.

Ancak vatandaşların bu sorgulama ekranına olan yoğun talebi sonucu e-devlet hizmetinin yavaşlaması üzerine yeni bir uygulamaya geçildi. Artık kullanıcılar e-devlet üzerinden alt-üst soy bilgisine ulaşmak için başvuru yapacak ancak hemen görüntüleme sağlayamayacak. Sistem yavaşlamasının önüne geçilebilmesi için başvuru sırasına göre işlem gerçekleştirilecek. Alt-Üst soy bilgisi oluşturulduğu zaman telefonunuza bilgilendirme mesajı gönderilecek ve vatandaşlar yeniden e-devlete giriş yaparak alt-üst soy bilgisine ulaşabilecektir.

Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranı: https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama

Hatırlayalım: Ülkemiz de e-devlet uygulaması 2006 yılında hizmete girdi.

E Devlet soyağacı sorgulama ekranı merakla bekleniyordu. Yeni uygulamanın duyurulmasının ardından gördüğü yoğun talep nedeniyle diğer uygulamalarda kullanılamaz hale gelmiş e-Devlet sistemi tamamen kilitlenmişti. Geçici olarak durdurulan “alt-üstsoy raporu”nun paylaşımı gece yeniden başladı.  Vatandaşlar, “www.turkiye.gov.tr” internet sitesinden talep oluşturarak “alt-üstsoy raporu”nu öğrenebiliyor.

Sitede farklı bir uygulama da devreye sokuldu. Bundan sonra vatandaşlar soyağacı taleplerini sisteme ilettikten sonra talep sırasına göre belge alınabilecek. Vatandaşların belgeyi edinebilmek için talep oluşturmasının ardından ekrana otomatik olarak “alt-üstsoy bilgisi talebiniz alınmıştır. Talep sıranıza göre alt-üstsoy bilgileriniz en kısa sürede hazırlanacaktır. Belgeniz oluşturulduğunda doğrulanmış cep telefonu numaranız veya e-posta adresine bilgilendirme yapılacaktır.” mesajı geliyor.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.