Astana Görüşmeleri – Ocak 2017

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 23 Ocak 2017 günü yapılacak Suriye görüşmeler ile muhalifler ve Suriye rejimi, 6 yıldır süren kargaşa sürecinde ilk defa kapsamlı olarak doğrudan görüşmeler yapmayı planlıyor.

Astana Görüşmeleri – Ocak 2017

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 23 Ocak 2017 günü yapılacak Suriye görüşmeler ile muhalifler ve Suriye rejimi, 6 yıldır süren kargaşa sürecinde ilk defa kapsamlı olarak doğrudan görüşmeler yapmayı planlıyor. Müzakere heyeti üyeleri ise sadece silahlı muhalif grupların temsilcilerinden oluşmaktadır. Muhalif heyetin başkanlığını ise aynı zamanda sahanın en büyük gruplardan İslam Ordusu’nun temsilcisi Muhammed Alluş yapacak.

Suriye Rejiminin dışişleri danışmanları, istihbarat ve ordu yetkililerinden oluşan heyetine ise Şam yönetiminin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Beşar el-Caferi başkanlık edecek.

2017 KPSS Çıkabilecek Soru: Ocak 2017 döneminde yapılacak bu Astana Görüşmelerine, Türkiye ve Rusya dışında yalnızca İran ve ABD heyetleri katılacak. Yani Astana Görüşmelerine 4 ülke katılım gösterecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, toplantıya Suriye özel temsilcisi Alexander Lavrentiev’i gönderecek. Heyette Rusya Dışişleri’nin Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov da bulunacak. Ayrıca, toplantıya davet edilen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın da teknik heyetiyle Astana’ya gelmesi bekleniyor.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.