2020 KPSS başvurusu nasıl yapılır?

2020 KPSS başvurusu nasıl yapılır?

2020 KPSS başvuru işlemi nasıl yapılır. Detaylı bir şekilde bu yazımızda anlatıyoruz. 2020 KPSS başvurusuna yönelik aklınıza takılan soruları bu yazının altında yer alan yorum panelini kullanarak bize sorarsanız cevaplayabiliriz.

Öncelikli olarak 2020 KPSS başvurusunu 3 şekilde yapabilirsiniz. Bunlar:

 • ÖSYM internet sitesindeki Aday işlemleri sistemi (https://ais.osym.gov.tr/)
 • ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması
 • ÖSYM başvuru merkezleri

Eğer ÖSYM siteminde geçerli bir fotoğrafınız ya da eğitim bilginiz yoksa başvuru işleminizi sadece ÖSYM başvuru merkezleri üzerinden yapabilirsiniz.

Eğer ÖSYM sisteminde geçerli bir fotoğrafınız var ve eğitim bilgileriniz güncel ise başvurunuzu ÖSYM internet sitesi üzerinde yer alan Aday İşlemleri Sistemi üzerinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması üzerinden rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bu durumda yine isterseniz başvurunuzu istediğiniz ÖSYM başvuru merkezinden de yapabilirsiniz.

ÖSYM Aday İşlemleri sistemi üzerinden başvuru yapmak için: https://ais.osym.gov.tr/

Şimdi gelelim ÖSYM aday işlemleri sistemi (AİS) üzerinden başvurunun nasıl yapılacağına. Öncelikli olarak https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş yapalım.

 1. Adım: 2020 – KPSS Lisans başvuru yazan yere tıklayalım.

2. Adım: Açılan pencerede Başvuru Yap yazan yere tıklıyoruz.

3. Adım: Aday İşlemleri Sistemine giriş yapmamız gerekiyor. Bunun için açılan sayfada TC Kimlik numaramız ve ÖSYM aday işlemleri şifremiz ile giriş yapalım. İsteyen kişiler sağ üstte yer alan E-devlet ile giriş yap bölümünü de kullanarak sisteme giriş yapabilir.

4. Adım: Aday işlemleri sistemine giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menülerden Başvuru sürecindekiler menüsünden 2020 – KPSS Lisans sekmesine tıklayarak işlemlere başlayabilirsiniz.

5. Adım: 2020- KPSS Lisans sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki sekmeler açılacak:

 • Kimlik: Kimlik bilgilerinizin yer aldığı bölüm
 • Adres-İletişim: Adres bilgileriniz ve iletişim bilgilerinizin güncel olarak belirtiniz. Tel ve gmail adresiniz de güncel değilse güncelleyiniz.
 • Eğitim: Bu bölüm güncel değilse zaten ÖSYM başvuru merkezine gitmek zorundasınız.
 • Sınava İlişkin Bilgiler: Bu bölümden sınav merkezi tercihinizi yapacaksınız. Gerekli bölümleri doldurunuz.
 • Oturum Seçme: 2020 KPSS için hangi oturumlara girmek istiyorsanız seçimini yapınız.
 • Sağlık Engel Durumu: Herhangi bir sağlık ya da engel durumunuz varsa bu bölümde gözükür.
 • Önizleme ve Onay: Başvurunuzu kontrol edip onay veriyorsunuz bu aşamada. Başvurunuzun tamamlanması için “Başvuru Kontrol ve Önizleme” butonuna basıp açılan pencerede başvuru bilgilerinizi kontrol edip onaylamanız gerekmektedir. Onaylama yaptıktan sonra başvuru kılavuzunda belirtildiği şekilde ödeme yapmanız gerekmektedir.

6. Adım: Başvuru işleminizin tamamlanabilmesi için seçtiğiniz oturumlara yönelik ödeme yapmanız gerekmektedir. Süresi içerisinde ödeme yapmazsanız başvurunuzun iptal edileceği ÖSYM tarafından belirtilmiştir. Ödeme işlemini de kredi kartı ya da bankamatik kartınızla hızlı ve güvenilir bir şekilde ÖSYM sitesi üzerinde yer alan ödemeler bölümünden yapabilirsiniz.

2020 KPSS başvuru sürecinin nasıl olacağını, 2020 KPSS başvurusunun nasıl yapılacağını bu yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Aklınıza takılan sorular olursa bu yazının altına yorum olarak eklerseniz cevaplamaya çalışırız. Hepinize şimdiden başarılar diliyoruz.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 29 Average: 4.7]

2020 KPSS Güncel Bilgiler Deneme Sınavları


YORUMLAR
 1. Pelin dedi ki:

  Merhaba benim ikamet adresim aynı il içerisinde şu an oturduğum yerden farklı bir yer. Onu değiştirmem gerekiyor mu?

  1. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Merhaba hocam, ben yerinizde olsam ikemetgahımı sınava gireceğim ile aldırırım. Sınava nerede girecekseniz ikemetgahınızı da oraya aldırmanız da fayda var. Çünkü ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda bu duruma yönelik şu şekilde bir bilgi verilmiştir: “ÖSYM, adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden adres bilgilerini kontrol etme hakkını saklı tutar ve adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı adresinin bulunduğu sınav merkezine atayabilir. Yanlış beyanda bulunan adaylar ÖSYM tarafından belirlenecek sınav merkezlerine atanabileceklerdir. “

 2. Yasemin dedi ki:

  Merhaba önce ücret mi ödenmiyor?

  1. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Önce başvurunuzu yapıp başvuru süresi içerisinde ücreti yatırabilirsiniz. Ancak başvuru yaptıktan sonra belirlenen süre içerisinde ücreti yatırmaz iseniz başvurunuz iptal edilir.

 3. Elif dedi ki:

  Merhaba , Ben önlisans 2.sınıfa geçtim kpss önlisansa başvurduğum zaman sınavım geçerli sayılırmı yoksa mezun olduktan sonramı sınava girmem gerekir

  1. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Merhaba Elif, bu başvuru süreci lisans mezunları için. Sen gelecek sene ön lisanstan mezun olacağın için ön lisans düzeyi kpss’ye girebilirsin. Ancak puanını mezun olduktan sonra kullanabilirsin.

 4. Kuanşi im pusar dedi ki:

  Kimliğin yeni/eski olması gibi bir şart var mı

  1. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Hocam ÖSYM tarafından yayınlanan 2020 KPSS kılavuzunun 18. sayfasında şu bilgi yer almaktadır. Sorunuzun cevaptır.
   “Adayların sınava girebilmeleri için KPSS’nin ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesi ile birlikte nüfus
   cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını da yanlarında
   bulundurmaları zorunludur”

   1. Kuanşi im pusar dedi ki:

    Teşekkür ederim

 5. Demir dedi ki:

  Hocam alan bilgisinden hangi oturumlara girilmesinin faydalı olacağına dair de bir içerik gelir mi acaba?

  1. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Merhaba hocam, tam olarak neyi ifade etmek istediniz?
   Alan bilgisi derken mühendis vs girilen alan sınavı mı yoksa öğretmenlerin girdiği öabt mi? Ne demek istediniz anlayamadım

   1. Demir dedi ki:

    Hangi oturumları hangi bölüm mezunlarının girmesi gerektiğine dair bir bilgilendirme metni hazirlarsaniz güzel olabilir hocam. Mesela A grubu B grubu, hangi derslerin olduğu gibi

 6. Leyligul dedi ki:

  Mezun oldum ikametgah hala mezun olduğum yerde ama memleketimde giricem o bir sorun yaratır mı yoksa gidip ikametgahı aldırmam mi lazım bir de kpss adresinize yakın yerler mı çıkıyor

  1. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Merhaba hocam, ben yerinizde olsam değiştiririm. Sınava nerede girecekseniz ikemetgahınızı da oraya aldırmanız da fayda var. Çünkü ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda bu duruma yönelik şu şekilde bir bilgi verilmiştir:
   “ÖSYM, adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden adres bilgilerini kontrol etme hakkını saklı
   tutar ve adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı adresinin bulunduğu sınav
   merkezine atayabilir. Yanlış beyanda bulunan adaylar ÖSYM tarafından belirlenecek sınav
   merkezlerine atanabileceklerdir. “

   1. Leyligul dedi ki:

    Merhaba hocam çok teşekkür ederim bilgiler için Allah razı olsun iyi günler :))

 7. Bahar dedi ki:

  Merhabalar ben okul öncesi öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim de bu sene kendimi denemek için ayrıca gelecek sene olacak heyecanımı biraz atlatmak için gircem de siz ce herhangi bir so runla karsilasirmiyim.Kpss lisansa girebilirim file dusunuyorum da…sizin De bilgilerinizi almak da fayda goruyorum. .iyi gunler dilerim😊

  1. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Merhaba hocam sizin durumunuzla alakalı olarak ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda şu bilgi yer almaktadır. Sizin sormuş olduğunuz sorunun direk cevabıdır diyebilirim:
   “Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak,
   sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar
   başvurabilecektir. Koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, KPSS’ye alınmış
   olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar”

 8. Halise karakas dedi ki:

  Peki para yatırımında fis gerekli midir

  1. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Online ödeme yapıyorsanız gerekli değil hocam. ÖSYM sitesinde ödemeler bölümünden yapınca direk aday işlemleri sistemine işliyor zaten ödemeyi

  2. kpssguncelbilgi.com dedi ki:

   Eğer parayı banka üzerinden yatıracaksanız, ilgili personele tc kimlik numaranızı hangi oturumlar için ödeme yapacağınızı söyleyiniz. Ve alacağınız ödeme makbuzunda tc kimlik numaranızın doğru olduğundan ve ödeme yapılan oturum bilgilerinin doğru olduğundan emin olunuz.