2016 Yılı TÜBİTAK Ödülleri

2016 yılı TÜBİTAK Ödülleri Bilim, Özel ve Teşvik kategorilerinde toplam 8 bilim adamına verilmiştir. İşte 2016 yılında TÜBİTAK Ödülüne layık görülen bilim adamları…

2016 Yılı TÜBİTAK Ödülleri

2016 Yılı Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerini Kazananlar Listesi

BİLİM ÖDÜLÜ

  • Temel Bilimler: Prof. Dr. Oğuz GÜLSEREN

“Nanobilim ve yoğun madde fiziği alanında nanoteller, karbon nanotüpler ve boya duyarlı güneş pilleri konularındaki konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü verilmiştir.

  • Mühendislik Bilimleri: Doç. Dr. Erkan YÜCE

“Elektronik alanında Mikro-elektronik Devre konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü verilmiştir.

  • Sosyal Bilimler: Prof. Dr. Metin HEPER

“Siyaset Bilimi alanında genel olarak Türkiye’nin Siyasal Hayatı konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü verilmiştir.

 

ÖZEL ÖDÜL

  • Temel Bilimler: Prof. Dr. Kemal KAZAN

“Bitki genetiği ve moleküler biyolojisi alanında bitki bağışıklığının moleküler düzeyde tanımlanması ve bitki hastalıklarına çözümler bulunması konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Özel Ödül verilmiştir.

 

TEŞVİK ÖDÜLÜ

  • Temel Bilimler: Doç. Dr. Emre Onur KAHYA

Kozmoloji alanında kozmik enflasyon sürecinde kuantum etkileri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

  • Temel Bilimler: Doç. Dr. Adem TEKİN

“Teorik kimya ve hesaplamalı enerji malzemeleri tasarımı alanında kuvvet alanı geliştirme ve yeni hidrojen depolayabilen malzemeler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

  • Sağlık Bilimleri: Doç. Dr. Serdar DURDAĞI

“Medisinal Kimya ve Moleküler Biyoloji alanında protein bağlanma dinamiklerinin simülasyon ve analizine yönelik olarak sanal tarama, modellerin ve algoritmaların geliştirilmesi, proteinlerin üç boyutlu yapılarının tahminine yönelik olarak model ve programlama kodlarının geliştirilmesi, protein/ilaç ve protein/protein etkileşimlerinin analizi, proteinlerin bağlanma bölgelerinin tanımlanması ve yeni protokollerde uygulanmak amacıyla küçük organik moleküllerin kimyasal tasarımı konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

  • Sosyal Bilimler: Doç. Dr. İlke ÖZTEKİN GİLLAM

“Deneysel Psikoloji ve Bilişsel Sinirbilim alanında bellekte temsil, bilişsel kontrol ve bellek süreçlerinin modellenmesi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.