2016 KPSS’de kaç nete kaç puan gelir?

2016 KPSS’de kaç nete kaç puan gelir?
A+
A-


22 Mayıs 2016 Pazar günü yapılan KPSS sorularının dün açıklanmasıyla beraber netlerini hesaplayan adayların şimdi en çok merak ettiği konu ise kaç nete kaç puan gelir sorusu. 2016 KPSS GK – GY ve Eğitim Bilimleri netlerinize göre 2016 KPSS Puanınızı hesaplayabilir misiniz?

Net sayısına göre puan hesabı yapmak doğru bir yöntem değildir.

Zira bir testin az sayıda aday tarafından doğru cevaplanmış olması onun ağırlıklandırılmış katsayısını artırmakta, bir testin çok sayıda aday tarafından doğru cevaplanması da o sorunun ağırlıklandırılmış katsayısını azaltmaktadır.

ÖSYM kılavuzda bu konuyu, elde edilen her bir standart puanının ağırlıklandırılarak dönüştürülmesi şeklinde ifade etmekte ve kılavuzda ASP (Ağırlıklandırılmış standart puan) kavramını kullanmaktadır.

Şu açıklama, ÖSYM’nin daha önce yaptığı bir açıklama olup dikkatlice okunmalıdır:

“Soruların zorluk derecesine veya adayların sınavdaki başarılarına göre testin ortalaması ve standart sapmasısınavdan sınava değişkenlik göstermektedir. Bunun sonucu olarak aynı netler farklı puanlar oluşturabilmekte, bir önceki sınava göre ortalamanın yükselmesi aynı netlerle puanın düşmesine neden olabilmektedir.”

Dolaysıyla, sonuçlar açıklanmadan yapılacak “net sayısına göre puan hesabı hesaplaması” yanıltıcı olacaktır.

Kaynak: www.memurlar.net

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
 1. Yusuf dedi ki:

  Uygulamaniz gayet basarili cok faydasini gördm tesekkürler. Önlisans icin de bir calismaniz var mi bilgi paylasimi devam edecek mi?

 2. fatma ceylan dedi ki:

  Ya şu standart sapma mesela geçen seneye göre puan hesaplandıginda ne kadar etkiler, yani kimisi 1-2 puan ancak etkiler diyor, kimisi 15 puan bile etkiler demiş. Gerçi 10 güne kadar belli olacak ama yine de insan merak ediyor…

  1. derya dedi ki:

   Nerde 10 güne kadar belli oluyor anlamadım?

 3. Gamze dedi ki:

  Bisi soylemek istiyorum .suan nete gore nasil puan hesabi olsun allah aşkına ya . Kac kisi girdi .yani alan sinavi olanlar dahi bunu hesaplayamaz . Bu sinavda turkce sorulari rezaletti yani. Her an herşey olabilir arkadaşlar.