2016 Avrupa Kültür Başkentleri ?

2016 Avrupa Kültür Başkentleri ?


Avrupa Kültür Başkenti uygulaması Avrupa Birliği (AB) tarafından periyodik olarak her yıl belirlenen kent veya kentlere verilmektedir.

Avrupa Kültür Kenti kavramı 1985 yılında Yunanistan tarafından ortaya atılmıştır. 1999 yılında Avrupa Kültür Kenti kavramı Avrupa Kültür Başkenti olarak değiştirilmiştir. 2000 senesinden itibaren ise finanse edilmeye başlanmıştır.

Avrupa Kültür Başkenti seçimlerinde kullanılmak için 2005-2019 arasında ise yeni seçim sistemi belirlenmiştir. 2005’ten sonraki seçimlerde Avrupa Kültür Başkenti ünvanı birden fazla şehire verilmesi kararlaştırılmıştır.

Not: 2010 yılındaki Avrupa Kültür Başkentlerinden biri de İstanbul’dur. (Essen, İstanbul, Pecs)

Yıllara Göre Avrupa Kültür Başkentleri Listesi

2014 Avrupa Kültür Başkentleri: Umea (İsveç), Riga (Letonya)
2015 Avrupa Kültür Başkentleri: Mons (Belçika), Plzen (Çek Cumhuriyeti)
2016 Avrupa Kültür Başkentleri: San Sebastian (İspanya), Wrocław (Polonya)
2017 Avrupa Kültür Başkentleri: Aarhus (Danimarka), Paphos (Güney Kıbrıs)

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
 1. Hakan içer dedi ki:

  Gercekten Allah bin kat razi olsun emeği geçen herkesten iyiki bu uygulamayi bulmusum dediğim tek uygulama her mesaj gelip okudugumda bunu diyorum esim öğretmen kpss ye hazırlanmadigi halde o bile indirdi cok faydali bilgileriniz teşekkür ederim

 2. ÖMÜR dedi ki:

  Emeklerinize sağlık çok teşekkür ederim.çok güzel bir uygulama.Gerçekten çok zaman kazandırıyor bizlere.Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar dilerim.:)

 3. mehmet ç dedi ki:

  Uzun zamadır takip ediyorum. emek sarfederek sunduğunuz bilgilerle sınava gireceğiz inşallah. Bu hayırlı hizmetinizden dolayı Allah razı olsun.

 4. gonul dedi ki:

  bahar hocam en guzel sekilde dile getirmis, sonsuz tesekkurler tum emek verenlere

  1. 2016 KPSS Güncel Bilgiler dedi ki:

   Bizlere güvendiğiniz ve inandığınız için bizler teşekkür ederiz hocam ;)

 5. ZEYNEP dedi ki:

  Cok güzel bilgiler emegnze saglık hocam yalnız bana da mesaj gönderinn:)

 6. özdemir dedi ki:

  tesekürler…

 7. BAHAR dedi ki:

  Kpss maratonunda gündemi de takip etme ve hangi soruların çıkabileceği telaşı konusunda içimizi ferahlatan,bize çokça vakit kazandıran bu güzel çalışmalarınız için ayrıca teknolojiyle de uyarlayarak telefonlarımıza mesaj göndererek günlük hayatımızın koşuşturmacası içinde bile bize birşeyler öğretmeyi amaçlayan bu sitede emek harcayan bütün öğretmenlerimize,siteyi düzenleyenlere emeği olan herkese çok çok teşekkür ederim.

  1. 2016 KPSS Güncel Bilgiler dedi ki:

   Bahar Hocam, güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Sizin gibi değerli arkadaşlara hizmet vermek ve faydalı olabilmeye çalışmak güzel bir şey ;)