2016 Ağustos’ta Öğretmen Ataması Yapılacak mı?

2016 Ağustos’ta Öğretmen Ataması Yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın “Ağustos ayında öğretmen ataması olmayabilir” demesiyle ortaya çıkan ve akıllarda soru işareti bırakan 2016 Ağustos öğretmen ataması iptal mi edildi sorusuna bir yorumda Abbas Güçlü’den geldi. Abbas Güçlü 12 Şubat tarihli köşe yazısında bu konuya şu şekilde değiniyor: Ağustos’ta Öğretmen Ataması Yapılır mı, Yapılmaz mı?

Şubat’ta toplu alım yapıldı, Ağustos’ta yapılmaz diye söylemler var. Daha önce de, Şubat’ta alım yapılmayacağı söyleniyordu.

Hem de hiç umulmadığı kadar öğretmen alındı. Daha da önemlisi, her yıl ortalama en az 50 bin öğretmen ihtiyacı var ve ataması yapılıyor. 30 bin alındıysa, 20 bini ne zaman alınacak?..

İşte bu yüzden kim ne derse desin Ağustos’ta mutlaka öğretmen alımı yapılacaktır.

Hem de artan bir şekilde.

Çünkü, öğretmen ihtiyacı, görünenin çok üzerinde.

Hele ki tekli eğitime geçilir ve sınıf mevcutları makul seviyeye indirilirse ihtiyaç daha da artacaktır.

Bu noktada asıl sorun, öğretmen alınıp alınmayacağından, çok önüne gelenin öğretmen olması kontrol altına alınmalıdır.

Nasıl ki, tıp ve hukuk kontenjanlarına sınırlama getiriliyor hatta azaltılıyorsa eğitim fakültelerine de sınır getirilmelidir.

Bu gidişle değil 50 bin, her yıl 100 bin öğretmen de alınsa, kapıda bekleyen öğretmen sayısı azalmayacak daha da artacaktır.

Öğretmen yetiştirme ve alınma yöntemleri, sil baştan yeniden gözden geçirilmelidir.

Yoksa bu sorun çözülmez, tam aksine daha da içinden çıkılmaz hale gelebilir…

Abbas Güçlü

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
  1. aykut dedi ki:

    bir bakan düşünün ki o kadar zor şartlarda ders çalışan psikolojisi alt üst olmuş öğretmenlere çıkıp öğretmen almaya biliriz diyerek onları iyice bitiriyor bu ülke acınacak halde bir de çıkıp öğretmenler kendini göstermek için intihar ediyor aslında intihar etmek istemiyor diyor yani böyle bir sorgusuz düşünmeyen toplumun bakanı da bu kadar olur ve sadace ‘BAKAN’ olur !!!