2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Neresidir?

2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Neresidir?


TÜRKSOY tarafından hayata geçirilen ve organize edilen Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamasının 2015 yılı şehri Türkmenistan’ın Merv şehri oldu.

2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti: Merv – Türkmenistan

21 Kasım 2014 tarihinde Tataristan’ın başkenti olan Kazan’da düzenlenen, Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları 32. Dönem Daimi Konseyi Toplantısı sırasında 2015 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Türkmenistan’ın Merv şehri seçildi. [ads]

Yıllara Göre Türk Dünyası Kültür Başkenti Listesi (www.kpssguncelbilgi.com )

2012 – Astana / Kazakistan
2013 – Eskişehir / Türkiye
2014 – Kazan / Tataristan
2015 – Merv / Türkmenistan

Merv Şehri Neden Türk Dünyası Kültür Başkenti Olarak Seçildi?

2014 yılı içerisinde Bodrum ilinden düzenlenen Türk Konseyi 5. Zirve Toplantısı sırasında, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un önerisi ile beraber tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Türkmenistan’ın Merv şehri, 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığını açıklamıştı. On 4 ülke kültür bakanının oy birliği ile beraber aldığı karar sonucunda da, Türkmenistan’ın Merv şehri, 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edildi.

Dipnot: Türkmenistan Kültür Bakanı Annageldi GARAJAÝEW ‘dir.

Mesleklerine göre ilk Türk kadınlarının isimlerinin akılda kalıcılığını artırabilmek için görselleştirdik. İncelemek için tıklayınız.

 

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
  1. Özlem dedi ki:

    Muhteşem bir site çok büyük bir hizmet. Teşekkürler :)

  2. merve dedi ki:

    Bu bilginin önem arz etiğini belirtmek ile birlikte koşulsuz kabul kriterine göre web sayfanızı paylaşıma açmanız büyük bir adım. Fakat sms ile ücretsiz güncel bilgi gönderiminizde aynı kriteri görememek insanları geri çekmiş olabilir. Ben ısrarla teşekkürler emeğinize sağlık diyorum . Bilgiler her türlü paylaşılınca güzeldir.