2014 KPSS’de merak edilen 10 inkılap tarihi sorusu açıklandı!

2014 KPSS’de merak edilen 10 inkılap tarihi sorusu açıklandı!
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Bu alanda her sene KPSS’de 10 ile 14 arasında soru soruluyormuş, bu sene de 10 soru sorulmuş.

ÖSYM’nin KPSS sınavında Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihinden soru sorulmadığına ilişkin soruya Avcı, şu yanıtın verdi:

“Bu alanda her sene KPSS’de 10 ile 14 arasında soru soruluyormuş, bu sene de 10 soru sorulmuş. Konu başlıkları da 31 Mart olayının ortaya çıkışı, birinci dünya savaşı cepheleri, Misak-ı Milli’yi ilk kabul eden ülke, Lozan ve mübadele, İstiklal harbi, Kazım Karabekir, Falih Rıfkı Atay’ın Zeytindağı, 23-38 arası demiryolu yapımı, Kurtuluş Savaşı döneminde Anadolu’nun bir dizi ikmal limanı İnebolu, halkevlerinin kurulması…”

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’nın “Atatürk’ün adının geçtiği bir soru var mı sayın bakan?” sorusu üzerine Avcı, “Bunların hepsi Atatürk ile alakalı. Bugüne kadar ‘şu soruyu niye sordunuz, yanlış sordunuz’ diye çok eleştirildik ama bir de yani ‘adında şu geçmeyen, bu geçmeyen, şöyle formüle edilmeyen soruyu niye sormadınız’ sorusu da bana çok rasyonel gelmiyor açıkçası” karşılığını verdi.

Daha sonra Avcı, Havutça’nın, tebessüm ederek, “Bize soruyorlar ben de size soruyorum” ifadesi üzerine, “Ama siz makul buluyor musunuz? Misak-ı Milli’de geçiyordur, İnebolu’da geçiyordur. Bunların hepsi Atatürk döneminde yapılan işler” dedi.

Yıldız Vermeyi Unutmayın ;)
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR
  1. baris dedi ki:

    Utanç verici.Tarihten bihaber bir Milli Eğitim Bakanımız var.1.dünya savaşında M.Kemal askerdi. yenilik yapmadı güzel savaşlar çıkardı allah için..trablusgarpta da 31 mart isyanındada ..kısaca Atatürk 1919 da istanbul hükümetine rest çekene kadar,emir altında bir askerdi..İlke İnkilabı askerler yapmaz..Askerler savaşır..Bu savaşlarıda Osmanlı devleti yıkılış döneminde gerçekleştirmiştir.Osmanlıya bağlıdır..Ösym nin açıkladığı soru dağılımlarında Atatürk ilke inkilapları yazmaktadır. Atatürk dönemi değil!!!!!Bu soruların muhattabı %15 lik olan osmanlı devleti kısmıdır…!!!!!!.hele de edebi eseri atatürkün inkilabıymış gibi sormak ösym nin uydurdugu yalanlara kılıf bulmak gibi..Koskoca bakan bu açıklamayı yapmış sa vay bu Memleketin haline.. Okadar tarihçi var biri çıkıp sayın bakan bunlar atatğrk ilke inkilabına dahil değil diyemez..neden çünkü yürek yok….:)Yazık çok yazık.Allah sizi kahreylesin..