Yaşar Kemal - İnce Memed | önemli bilgiler - KPSS 2020 Güncel Bilgiler Yaşar Kemal - İnce Memed | önemli bilgiler

Yaşar Kemal – İnce Memed | önemli bilgiler

Yaşar Kemal – İnce Memed | önemli bilgiler


Türkiye önemli kalemlerinden birini daha Şubat 2015 döneminde kaybetti. Ülkemiz edebiyatının önde gelen isimlerden biri olan Yaşar Kemal’in ilk romanı olan İnce Memed, bizim için önem teşkil etmektedir. 2015 KPSS’de güncel bilgiler soruları içerisinde genel kültür alt başlığı altında sorulma ihtimali yüksek olan bu konu hakkında işimize yarayacak bilgileri derledik. Yaşar Kemal ile ilgili önemli bilgiler ise şu yazımızda, incelemek için tıklayınız.

İnce Memed ile İlgili Önemli Bilgiler
www.kpssguncelbilgi.com farkıyla…
Yaşar Kemal’in ilk romanıdır.
İlk baskısı 1955 senesinde yayımlandı.
Çukurova yöresinde yaşayan köylünün ağalığa karşı mücadelesini anlatmaktadır.
1953-1954 yıllarında Cumhuriyet gazetesinde tefrika edilmiş; 1955’te Çağlayan Yayınları tarafından iki cilt olarak kitap halinde getirilerek basılmıştır.
Eser, Varlık dergisinin düzenlediği 1956 yılı Varlık Roman Armağanı ile ödüllendirdi.

Hangi Dillere Çevrildi?
İlk olarak 1957’de Bulgarcaya çevrilen İnce Memed 1959 yılında Nazım Hikmet Rusçaya çevirdi.
İnce Memed, 1961’de Edouard Roditi ve Thilda Kemal tarafından İngilizceye,
Güzin Dino tarafından Fransızcaya çevrildi;
Ayrıca İngiltere, ABD, Fransa ve İtalya’da yayımlandı. Ertesi yıl Almanca ve İspanyolca çevirileri çıkan İnce Memed, günümüze kadar kırktan fazla dile çevrilmiştir.

Yazar ilerleyen yıllarda kitabın devamı niteliğinde üç roman daha yazarak roman kahramanının öyküsünü 1987’ye kadar getirmiştir. İnce Memed-1 serinin birinci romanıdır, 1923-1933 yılları anlatılmaktadır.
[ads]
İnce Memed’in Konusu Nedir?
İnce Memed’in konusu, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında geçmektedir. Anadolu halkının geri kalmışlığı, cahil bırakılmışlığı, köy hayatının sefaleti ve ağaların tüm yöreye tamamen hakim olması üzerine bu duruma karşı bir isyan öyküsüdür.

İnce Memed Sinemeya İngilizler Tarafından Uyarlandı
Yaşar Kemal’in 1955 tarihli bu ilk romanı, 1984 yılında İngiliz aktör ve yazar Peter Ustinov tarafından Memed My Hawk (Şahinim Memed) adıyla sinemaya uyarlandı. Senaryosunu da yine kendisinin yazdığı filmde yönetmen Ustinov aynı zamanda Abdi Ağa rolünü üstlenmişti. Yunan besteci Manos Hacidakis’in müziklerini yaptığı filmin bir diğer adı da “The Lion and the Hawk” (Aslan ve Şahin)’tu

Yıldız Vermeyi Unutmayın 😉
[Total: 3 Average: 5]
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Betül dedi ki:

    İnce Memed ile ilgili önemli bilgiler kısmında “Yahya Kemal’in ilk romanıdır.” şeklindeki ibarede hata olmuş. Yaşar Kemal diye düzeltilebilir mi?

    1. 2015 KPSS Güncel Bilgiler dedi ki:

      dönütünüz için teşekkür ederiz hocam, bilgileri elle yazdığımız için bazen böyle hatalar olabiliyor. biz hep birlikte büyük bir aileyiz