'Türkiye Kart' dönemi başlıyor - KPSS 2019 Güncel Bilgiler 'Türkiye Kart' dönemi başlıyor

‘Türkiye Kart’ dönemi başlıyor

‘Türkiye Kart’ dönemi başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yeni proje kapsamında ‘Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi’yle toplu taşıma sistemi başta olmak üzere tek kart sistemine geçilmesi planlanıyor.

Türkiye Kart nedir?

Sistem ile tüm şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında ortak ödeme sistemi geçerli olacak. Metrodan otobüse, vapurdan metrobüse tüm ulaşım araçlarına tek bir kartla binilebilecek. İl değiştirildiğinde ayrı bir kart almak gerekmeyecek. ‘Türkiye Kart’ sadece ulaşımda değil her türlü finansal işlemde de kullanılabilecek. Banka hesabı olmayanlar cep telefonu ile para transferi yapabilecek. Türkiye kart ile para transferinin yanı sıra alışveriş de yapılabilecek. Türkiye Kart, müze ve milli parklarda da kullanılabilecek. Kartlar tüm ATM’lerde, POS’larda ve e-ticarette geçerli olacak.

2018 KPSS Güncel Bilgiler Muhtemel Sorusu:

Türkiye Kart projesi ile metrodan otobüse, vapurdan metrobüse tüm ulaşım araçlarına tek bir kartla binilebilecek. Türkiye Kart projesi hangi bakanlığın kontrolü, denetimi ve gözetiminde hayata geçirilecektir?

a) Milli Eğitim
b) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme
c) İçişleri
d) Bilim, Sanayi ve Teknoloji
e) Kalkınma

Bu bilginin 2018 KPSS’de sorulma ihtimalini düşük olarak görmekteyiz. Ancak 2018 KPSS süreci içerisinde gireceğiniz deneme sınavlarında karşınıza soru olarak çıkabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy verildi, ortalama: 4,00)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ