Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Diyanet İşleri Başkanı kimdir? - KPSS 2020 Güncel Bilgiler Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Diyanet İşleri Başkanı kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Başkanı kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Başkanı kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Rifat Börekçi’dir.

Ankara Müftüsü olarak görev yapan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal Paşa’ya önemli destekte bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Rifat Börekçi’dir.

2018 KPSS Güncel Bilgiler sorusu: Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Başkanı aşağıdakilerden hangisidir?
Cevap: Mehmet Rifat Börekçi

Mehmet Rifat Börekçi kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Başkanıdır. Milli Mücadele’nin ilk günlerinde Ankara’da “Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti”ni kurdu ve bu cemiyetin başkanı oldu.

Yokluklar içerisinde düşmanla mücadeleye hazırlanılan o karanlık ve acı günlerde Mustafa Kemal Paşa ile birlikte çalıştı ve maddî-manevî büyük hizmetlerde bulundu.

Bu çalışmaları sırasında İstanbul Hükümeti tarafından âsi kabul edilip, Ankara Müftülüğünden azledilerek (1920) idama mahkûm edildi. Ancak Ankara Hükümeti Rifat Efendi’yi derhal müftülük görevine iade etti. Altı ay Muğla(Menteşe) Mebusu olarak TBMM’de çalıştı. Ancak müftülük görevini tercih ederek 27 Ekim 1920’de Mebusluktan ayrıldı. 23.12.1922- 30.03.1924 tarihleri arasında Şer’iye Vekâleti Heyet-i İftaiye azalığında bulundu.

04 Nisan 1924 tarihinde başladığı Diyanet İşleri Başkanlığı görevini,vefat tarihi olan 5 Mart 1941 tarihine kadar sürdürdü.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy verildi, ortalama: 4,83)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Mehmet mi Ahmet mi? Düzeltin

    1. 2018 KPSS Güncel Bilgiler dedi ki:

      Mehmet Rifat Börekçi

BİR YORUM YAZ