Sözleşmeli Öğretmen Ataması detayları netleşiyor - KPSS 2020 Güncel Bilgiler Sözleşmeli Öğretmen Ataması detayları netleşiyor

Sözleşmeli Öğretmen Ataması detayları netleşiyor

Bakan İsmet Yılmaz’ın göreve başlamasıyla beraber öne sürdüğü ve ilk atama sonucuda 5 yıl süreyle öğretmelerin sözleşmeli olarak sabit bir yerde görev yapmasının planlandığı sözleşmeli öğretmenlik modelinde detaylar netleşmeye başladı.

Sözleşmeli Öğretmen Ataması detayları netleşiyor

Bakan İsmet Yılmaz’ın göreve başlamasıyla beraber öne sürdüğü ve ilk atama sonucuda 5 yıl süreyle öğretmelerin sözleşmeli olarak sabit bir yerde görev yapmasının planlandığı sözleşmeli öğretmenlik modelinde detaylar netleşmeye başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60’ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması nedeniyle “sözleşmeli öğretmen” formülü üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 2017 Şubat öğretmen ataması döneminde sözleşmeli öğretmen alımı yapacaklarını açıklamasının ardından gözler bakanlığın bu alanda yürüttüğü çalışmalara çevrildi.

Bakanlığın yaptığı analizler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine ataması yapılan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 60’ının, 1 yıl sonra farklı illere yer değiştirme talebinde bulunduğunu ortaya koydu. Bu nedenle belli bölge ve illerde öğretmen açığı sabit kalıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlikle birlikte, belli bir bölge ve ilde sabit şekilde öğretmenlere görev vererek eğitmen ihtiyacının giderilmesini amaçlıyor.

Kimler sözleşmeli öğretmen olabilecek?
Buna göre, atamaları şubat ayında yapılacak sözleşmeli öğretmenlerin KPSS puan üstünlüğü ve mülakatla seçilmesi planlanıyor.

Sözleşmeli öğretmenlerin ataması nasıl yapılacak?
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 5 yıl görev yapması istenecek olan bu kapsamdaki öğretmenlerin sözleşmeleri her yıl yenilenecek. 5 yılın sonunda sözleşmeli öğretmenler, performanslarına göre kadroya alınacak. 3 yıl da kadrolu olarak çalışacak olan sözleşmeli öğretmenler, 8 yıldan sonra başka ile tayin isteyebilecek.

kaynak: Anadolu Ajansı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy verildi, ortalama: 3,50)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Teke dedi ki:

  Öğretmen adayları yalnızca kendini düşünemez. Elini vicdanına koyup ülkemizin eğitim sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesine destek olmak durumundadır.

 2. Yunus dedi ki:

  Mülalat demek torpiş demek adım adım kpss yi kaldırıyorlar. Şimdiden size çok geçmiş olsun çünkü —istenmeyen ifade içerdiği için burdaki cümle kaldırıldı—

 3. duygu ngz dedi ki:

  Yani eşi yada nişanlısı farkli sehirde 8 yıl bekleyebilirmi kişinin. Aile kavrami bu denli yanlis yonlendirilmemeli. Yani onunla gelemeyecek sabit işi olan kişiler napicak

 4. duygu ngz dedi ki:

  Bu kabul edilmez bi durum. Herkesin yasam şartı farklı bu yanlış hesap bagdattan dönsün inşallah

 5. Burcu dedi ki:

  Ayip valla size onlisansi unuttunuz bildirim faln yok insan degil miyiz biz

BİR YORUM YAZ