Osmanlı'da Avrupa gezisine çıkan ilk padişah kimdir? - KPSS 2020 Güncel Bilgiler Osmanlı'da Avrupa gezisine çıkan ilk padişah kimdir?

Osmanlı’da Avrupa gezisine çıkan ilk padişah kimdir?

Osmanlı’da Avrupa gezisine çıkan ilk padişah kimdir?

Osmanlı Devleti’nde Avrupa gezisine çıkan ilk padişah, Sultan Abdülaziz’dir.

21 Haziran 1867 günü Fransa İmparatoru III. Napoleon’un çağrısı üzerine deniz yoluyla Avrupa’ya giden Abdülaziz, Fransa’nın Toulon kıyı kentine çıktı, oradan da Paris’e ulaştı. Burada uzun süre kalan Abdülaziz, Uluslararası Paris Sergisi’ni gezdi, iki ülkeyi ilgilendiren konularda görüşmeler yaptı. Daha sonra İngiltere Kraliçesi Victoria’nın konuğu olarak Londra’ya giden Abdülaziz, Viyana, Budapeşte ve Rusçuk’a da uğradı. 7 Ağustos 1867’de ülkesine döndü.

Abdülaziz’in Türk hükümdarı sıfatıyla yurt dışına ilk kez çıkışı, dış ilişkilerimiz açısından önemli bir olay olarak yorumlandı. Ancak, unutmamak gerekir ki, Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan sonraki Osmanlı padişahları, ordularının başında defalarca fetih savaşlarına çıkarak Avrupa ortalarına kadar gittiler. I. ve II. Murat, Yıldırım, Fatih, Kanuni tüm Balkan ülkelerini, Macaristan ve Avusturya ile Almanya’yı görerek tanımışlardır.

Sitemizi takip ederek KPSS Güncel Bilgiler + Tarih ve Anayasa derslerine yönelik çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz.

Yıldız Vermeyi Unutmayın 😉
[Total: 7 Average: 5]
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.