Öğrenim ve Katkı Kredisi borcu ertelemesi e-Devlet'ten yapılabilecek - KPSS 2020 Güncel Bilgiler Öğrenim ve Katkı Kredisi borcu ertelemesi e-Devlet'ten yapılabilecek

Öğrenim ve Katkı Kredisi borcu ertelemesi e-Devlet’ten yapılabilecek

Öğrenim ve Katkı Kredisi borcu ertelemesi e-Devlet’ten yapılabilecek


Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrenim ve katkı kredisi geri ödemelerine ilişkin erteleme başvurularının artık e-Devlet üzerinden de yapılabileceğini duyurdu.

Öğrenim-katkı kredisi hizmetinden yararlanan öğrencilerden işsizlik, askerlik veya lisansüstü eğitim sebebiyle geri ödeme yapamayanların talebi halinde kredi borçlarına erteleme imkanı veren KYK, yeni bir hizmeti daha uygulamaya koydu. Öğrenim ve katkı kredisi geri ödemelerine ilişkin erteleme başvuruları artık elektronik ortamda, e-devlet’ten yapılabilecek.

Bu hizmet sayesinde KYK’ya öğrenim ve katkı kredisi borcu olan siz değerli arkadaşlarımız, KYK’nın sitesinden dilekçeyi indirip, doldurup ve KYK genel merkezine gönderme gibi bir iş yükünden kurtulmuş oldu.

KYK’dan yapılan duyuru şu şekildedir:

Başvurular artık elektronik ortamda

Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrenim-katkı kredisi geri ödemeleri ile ilgili taleplerin alınmasında yaşanan gecikme ve aksaklıkları ortadan kaldırmak amacıyla öğrenim-katkı kredisi geri ödeme başvurularını manuel ortamdan elektronik ortama taşıdı.
Kurumdan öğrenim-katkı kredisi almış olan öğrencilerden, daha önce yazılı müracaat ile alınan öğrenim-katkı kredisi erteleme talepleri bundan böyle e-devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda yapılabilecek.
Borç erteleme talebinde bulunmak isteyen öğrenciler, www.turkiye.gov.tr/kyk-geri-odemeerteleme-basvuru adresi üzerinden TC Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile başvuru yapabilecek. Başvuru sonuçları da yine e-devlet kapısı üzerinden öğrenilebilecek.

Kimler borç erteleme talebinde bulunabilir?

KYK’dan öğrenim-katkı kredisi hizmeti alan ve geri ödemesi başlamayan, geri ödemesi başladı ise taksitlerini düzenli ödeyen öğrencilerden;
a) SGK’da kaydı bulunmayanların (işsiz olanlar) borçları, endeks (yurtiçi ÜFE) uygulanarak 1 yıllık erteleme yapılabiliyor. 1 yılın sonunda tekrar erteleme talebinde bulunulabiliyor.
b) Ödeme dönemi askerlik dönemine rastlayanların borçları askerlik döneminin sonuna kadar endeks uygulanmadan ertelenebiliyor.
c) Öğrenimlerini normal öğrenim süresi içerisinde tamamladıktan sonra ara vermeden lisansüstü öğrenimine devam eden öğrencilerin borçları, lisansüstü öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren 2 (iki) yıl sonrasına endeks (yurtiçi ÜFE) uygulanarak ertelenebiliyor.”

Yıldız Vermeyi Unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ