KPSS Tarih Yazarı Güven Ağ'dan Sınav Öncesi Tavsiyeler - KPSS 2020 Güncel Bilgiler KPSS Tarih Yazarı Güven Ağ'dan Sınav Öncesi Tavsiyeler

KPSS Tarih Yazarı Güven Ağ’dan Sınav Öncesi Tavsiyeler

KPSS Tarih Yazarı Güven Ağ’dan Sınav Öncesi Tavsiyeler

2016 KPSS Öncesi 1 Gün:

Arkadaşlar şimdi elinizdeki tüm kaynakları bırakın. 1 gün boyunca dinlenin. Son 1 gün çalışmaya kalkarsanız tüm bir sezonda öğrendiğiniz bilgiler stres etkisiyle unutkanlığa sebep olur. Son 1 günde yoğunlaştırılmış bir KPSS çalışması yaparsanız bu defe da 1 günde ne öğrendiyseniz o aklınızda kalır. Önceki bilgileriniz bilinç altına sürüklenir ki bunları sınav anı akla getirmek zorlaşır.

KPSS de Türkçe’de gelecek olan mantık sorularının içinden çıkamıyorsanız anlayın ki ÖSYM o sorularda sizin dakikalarınızı çalma peşine gitmiştir. Fazla zorlamayınız, diğer soruya geçiniz.

Tarih soruları bilgi düzeyinde olur. Bilirseniz yaparsınız, bilmezseniz yapamazsınız. 5 seçenek arasında kaldığınız soruları kesinlikle boş geçin.

Tarih kronoloji olduğu için yıllar üzerinden ÖSYM soru sormaktadır. Yine ÖSYM Tarih dersinde kavramlar üzerinden de sürekli soru sormaktadır. Tarih sınavının ayırt ediciliği bu sezon pek olmayacaktır.

Şu an içinizdeki sıkıntının farkındayım. 5 yıl KPSS’ye çalıştım. 3 yıldır da Tarih kitabı yazıyorum. 5 yıl çalıştım atanamadım. Çoğu kez isyan ettim. Neden olmuyor! Sabrı ve şükürü öyle bir unutmuştum ki. Şu an yazarım ve sınava girmek için bile müracat etmedim. O isyan hallerim aklıma geldikçe Allah’ın sınavından geçememişiz diyorum. Hepsi cidden bir sınavmış diyorum.

Allah sizi sevindirir, bakar kulum ne yapıyor. Sizi üzer bakar, kulum ne yapıyor. Allah sizi sınava tabi tutar, sabredersen en iyisine layık kılar seni.

KPSS’yi gözünüzde o kadar büyütmeyin. Çevre baskısını bırakın. Türkiye’de doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bir çevre baskısı algısı hakim. Aile, eş, dost, akraba: Atanamadın mı! Unutmayın ki siz önemlisiniz, sağlığınız daha da önemli!

KPSS Her Şey Değildir!

Geçmiş de bir hastalık geçirdim. Unutkanlık hastalığı bunun adı. Evden çıktığımda geriye evi bulamaz haldeydim. Gecelerimin çoğu ağlayarak geçiyordu. Allah’ım şu ayağım kopsa da hafızam yerine gelse diyordum. Akıl yokluğunun ne demek olduğunu bilir misiniz? Hastane hastane dolaştım. Sonunda dedim ki Allah bu sıkıntıyı bana vermişse bu bir sınavdır. Başladım 5 vakit namaza. Kuranı Kerimi öğrendim . Öğrendikçe uyguladım uyguladıkça yalnızlaştım adım deliye cıktı bir aralar. Kuran-ı Kerimi, hadisi, sünneti uyguladığında farklı oluyorsun. Sonra devletin camisınde müezzinlik yapmaya başladım. Gece geç saatlere kadar camide ne kadar kitap varsa okuyordum. Sabah ezanını camide geçirir ve güneş çıkana kadar Kuran okur ağlardım.

Aradan 5-6 ay gibi bir zaman geçti. Hafızam öyle bir yerine gelmişti ki kolay kolay unutmuyordum artık. O kadar mutlu oluyordum ki, gülmeyi unutmuştum o günlerde, artık gülebiliyordum, mutluydum.

Biliyor musunuz arkadaşlar: Aslında bizde iman eksikliği var. Ailemizde, çevremizde, hacı da hoca da. Biz gerçekten İslamiyeti bilip yaşasak ne mükafatlar buluruz. Bir adım gidene, Allah bin adım gelir.

Hayat kavgası içinde, keşfettiklerimizi kalbimizin derinliklerine gömmüş haldeyiz. Sahte yaşam, gösteriş. Komşu hiç bitmez. Atanırsınız bu defa da komşunun çocuğunun evi var. Ev al, bu defa villa yaptı komşu çocuğu. Villa al, bu defe da derler ki mezar taşı mermerden!

Arkadaşlar iş de bu nedenle sabır. KPSS de değil sadece hayatın tümü için sabır ve şükür!

Gelen senden gelsin Allahım
Narın da hoş nurunda!

Güven Ağ

Tarih Yazarı

Yıldız Vermeyi Unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. mmmr dedi ki:

  Affedersiniz Güven Hoca isminizi yanlış yazdığım için.

 2. mmmr dedi ki:

  İnanılmaz duygu dolu yazınızı okurken çok duygulandım ve ağladım. Çünkü yazılarınızda kendimi buldum. Ama bir fark var siz hala birşey olabilmişsiniz ama ben değil….ne güzel ki Allah yüzünüze gülmüş ve hayırlı şeyler nasip etmiş. Allah yolunuzu her daim güzel ve hayırlı kılsın Burak Hoca.

 3. sadi dedi ki:

  Ne de güzel yazmışsınız…
  Sınav derdi içerisinde , gerçek olanı bize hatırlattığınız ve verdiğiniz destek, motivasyon için teşekkürler. Rabbim hakkımızda hayırlı olanı nasip etsin inşallah??

 4. rukiye dedi ki:

  çok güzeldi.duygulandım.ve çookk ihtiyacım varmış böyle sözlere.

 5. pınar dedi ki:

  Allah razı olsun