II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de çıkarılan vergiler? - KPSS 2020 Güncel Bilgiler II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de çıkarılan vergiler?

II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de çıkarılan vergiler?

II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de çıkarılan vergiler?

II. Dünya Savaşı’nın vermiş olduğu ekonomik sıkıntıyı çözebilmek adına tam bir vergi olmasa da 1940 yılında Milli Koruma Kanunu, 1942 yılında Varlık Vergisi, 1944 yılında Toprak Mahsulleri Vergisi çıkarıldı.

KPSS Tarih Soru-Cevap: II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de çıkarılan vergiler hangileridir?

  • 1940 Milli Koruma Kanunu
  • 1942 Varlık Vergisi
  • 1944 Toprak Mahsulleri Vergisi

Milli Koruma Kanunu

Dönemin ekonomisinin kötü olması sebebiyle 1940 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası iktidarının çıkarttığı ve hükumete fiyatları saptamada, ürünlere el koymada, hatta zorunlu çalışma yükümlülüğü getirmede sınırsız yetkiler veren yasadır. Devlet müdahaleleri bu yasayla meşruluk kazanmıştır.

Varlık Vergisi

Milli Koruma Kanunu’nda istenilen elde edilemeyince 1942 yılında olağanüstü savaş koşullarının yarattığı yüksek karlılığı vergilemek amacıyla çıkarılmıştır.

Toprak Mahsulleri Vergisi

II. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’deki tarım ürünlerinin fiyatlarındaki artışlardan kaynaklı olarak yüksek gelir elde edenlerin vergilendirildiği kanundur. 1944 yılında çıkarılan kanun çerçevesinde toprak ürünlerinden % 8- 12 oranında vergi alınması öngörüldü. Bu vergi büyük toprak sahiplerinin işine gelmedi. 1946 yılında kaldırıldı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy verildi, ortalama: 4,86)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sinem dedi ki:

    Supersiniz. Bu küçük notlar çok yararlı. Çalışan biri olarak ders calsmaya vaktim olmuyor. Bu şekilde küçük bilgiler çok iyi oluyor.

BİR YORUM YAZ