Bağlantısızlar Hareketi - KPSS 2020 Güncel Bilgiler Bağlantısızlar Hareketi

Bağlantısızlar Hareketi

Bağlantısızlar Hareketi

Çağdaş Tarih – 188

Bağlantısızlar Hareketi

Bu hareketin temelleri Asya ve Afrika’da Batılı Devletlerin sömürgesine karşı kendi kaderlerini belirlemek isteyen 24 ülkenin katılımıyla gerçekleşen 1955 Bandung Konferansında atıldı. (bknz: Çağdaş Tarih – 152,153) Bu konferans, ABD ve SSCB gibi iki büyük güce karşı kendi kaderlerini belirlemek isteyen ülkeleri bir araya getirmiş ve birlik ve beraberliği amaç edinmiştir.

KPSS’de Çıkabilir: Bağlantısızlar Hareketi’nin temeli hangi uluslararası konferansta atılmıştır?
Cevap: 1955 Bandung Konferansı (Türkiye’de bu konferansa katılım göstermiştir.)

Asya ve Afrika’daki bu bağımsızlık hareketleri, dünya kamuoyunda yeni bir gücün ortaya çıkmasına sebep oldu. Daha önce oluşturulan Doğu ve Batı Bloklarının dışında kalan bu yeni gücün (Bağlantısızlar Hareketi) önde gelen temsilcileri şunlarıdır: Asya’da Hindistan(Nehru), Avrupa’da Yugoslavya(Tito), Afrika’da Mısır(Nasır) olmuştur.

Çağdaş Tarih – 189

Bağlantısızlar Hareketi (devamı)

Bağlantısızlar Hareketi’nin ilk teşkilatlı toplantısı Mısır lideri Nasır ile Yugoslavya lideri Tito’nun öncülüğünde 25 bağlantısız ülkenin katılımıyla 1961 yılında Belgrat’ta yapılan toplantıdır.

Bu hareket ikinci toplantısını 1964’de Mısır’da yaptı. Mısır’da yapılan bu toplantı sonrası ‘Barış ve Milletlerarası İş Birliği Programı’ yayımlandı.

Bağlantısızlar Hareketinin üçüncü toplantısı 1970’de Zambiya’da yapıldı.

Bu hareketin dördüncü toplantısı 118 ülkenin katılımıyla 2006 yılında Küba’da yapıldı.

1991 yılında SSCB’nin dağılmasıyla bu hareket önemini kaybetmiştir.

Bu bilgi KPSS Cepte Android uygulamasından alınmıştır. Sizde KPSS Cepte Android uygulamasını indirerek 2018 KPSS’de avantaj elde edebilirsiniz 😉 KPSS Cepte: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kpsscepte.pro

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy verildi, ortalama: 4,83)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ