1982 Anayasası'na göre kimler yönetmelik çıkarabilir? - KPSS 2020 Güncel Bilgiler 1982 Anayasası'na göre kimler yönetmelik çıkarabilir?

1982 Anayasası’na göre kimler yönetmelik çıkarabilir?

1982 Anayasası’na göre kimler yönetmelik çıkarabilir?

1982 Anayasası’nın 124’uncu maddesinde yapılan 2017 değişikliği ile;

  • cumhurbaşkanı,
  • bakanlıklar ve
  • kamu tüzel kişileri yönetmelik çıkarabilir.

Yönetmelikler
Madde 124 – Cumhurbaşkanı, bakanlıklar ve kamu tüzelkişileri, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilirler.

Hangi yönetmeliklerin Resmi Gazetede yayımlanacağı kanunda belirtilir.

Muhtemel Soru: I. Cumhurbaşkanı
II. Kamu Tüzel Kişileri
III. Bakanlıklar

Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri yönetmelik çıkarabilir?

a) Yalnız I
b) Yalnız II
c) I ve II
d) II ve III
e) I, II ve III

Cevap: E

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy verildi, ortalama: 4,43)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fatih dedi ki:

    Bu soru aynen cikti tebrik ederim

  2. Mehtap dedi ki:

    Hocam bire bir sorunuz 2019 KPSS ‘de çıktı. Teşekkürler 🙂

BİR YORUM YAZ